Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Jerzy Biernacki
13.11.2015

Ubezpieczenia komunikacyjne dzieli się na obowiązkowe oraz dobrowolne. Do tych pierwszych zalicza się ubezpieczenie OC, pozostałe ubezpieczenia wybierać możemy natomiast dowolnie, w zależności od potrzeb.

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, chroni osobę ubezpieczoną od finansowych konsekwencji szkód, jakie może wyrządzić ona osobom trzecim lub w mieniu osób trzecich w związku z ruchem pojazdu. Tego typu ubezpieczenie wykupić należy najpóźniej w dniu rejestracji samochodu albo w dniu, kiedy wygasa poprzednia umowa OC. Sumy gwarancyjne w odniesieniu do jednego zdarzenia wynoszą pięć milionów euro za szkody na osobach i milion euro za szkody w mieniu.

Jednym z dobrowolnych ubezpieczeń jest ubezpieczenie AC, czyli autocasco. Jest to ubezpieczenie samochodu, które chroni jego właściciela przed finansowymi konsekwencjami w razie uszkodzeń tego pojazdu, do których doszło także z winy właściciela. Obejmuje ono szkody powstałe w skutek różnych zdarzeń losowych oraz ryzyko kradzieży. Zakres tego typu polisy trzeba dopasować do własnych potrzeb, gdyż oferta na rynku jest bardzo bogata. Cena przeważnie wynosi kilka procent wartości pojazdu.

Kolejnym z ubezpieczeń dowolnych jest ubezpieczenie assistance, gwarantujące pomoc kierowcy oraz pasażerom w razie kradzieży, wypadku lub awarii pojazdu na trasie. Część firm ubezpieczeniowych dodaje podstawowe assistance, obejmujące np. holowanie czy naprawę na miejscu zdarzenia w razie wypadku jako usługę gratisową do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Najczęściej, kupując OC, korzystamy z ubezpieczenia NNW, czyli ubezpieczenia kierowcy i pasażerów znajdujących się w pojeździe od następstw nieszczęśliwych wypadków skutkujących trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią osób ubezpieczonych.

Wykupić możemy również ubezpieczenie szyb, czyli polisę, w ramach której pokrywane są koszty naprawy lub wymiany szyb. Polisa ta swoim zakresem obejmuje ochronę szyby czołowej, tylnej oraz szyb bocznych.

Warto zaopatrzyć się też w ubezpieczenie ochrony prawnej, które chroni nas przed koniecznością ponoszenia kosztów związanych z prowadzeniem sporów prawnych.. Przeważnie ubezpieczenie ochrony prawnej zapewnia adwokata, pokrywa koszty honorarium prawnika lub uiszcza wszelkie niezbędne opłaty sądowe.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie