Jak wybrać dobrą rybę? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Krzysztof Jagielski
17.01.2016

Jedz ryby! Ten apel robi w ostatnich latach prawdziwą furorę i zdecydowanie warto się do niego zastosować. Ryby są źródłem bardzo potrzebnych naszemu organizmowi składników. Są zdrowe, nie tuczą, a do tego odpowiednio przyrządzone smakują praktycznie każdemu. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać dobrą rybę, bo nie każda sztuka oferowana w sklepie – szczególnie supermarkecie – jest godna naszego zainteresowania. Od prawidłowego wyboru zależy późniejszy smak dania.

Spójrz rybie w oczy

Na nie należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli ryba ma mętne oczy, w dodatku zapadnięte, to naprawdę odpuśćmy sobie jej zakup. Jest to bardzo czytelny znak, że ryba jest nieświeża i spędziła już sporo czasu na sklepowej ladzie. Oczy powinny być świecące i wyraźne.

Odsłoń skrzela

Wygląd skrzeli zdradzi nam bardzo wiele informacji na temat tego, czy ryba jest świeża. Powinny być wyraźnie czerwone lub lekko różowe. Absolutnie nie kupujmy ryby o ciemnych, szarych skrzelach, bo jest to na 100% produkt, który już dawno powinien trafić do utylizacji.

Przetestuj sprężystość mięsa

Przed zakupem na pewno warto rybę dotknąć. Dobrym sposobem oceny jej świeżości jest naciśnięcie mięsa i sprawdzenie, czy się ono nie zapada. Jeśli jest sprężyste i wyczuwalnie stawia opór pod naciskiem, wówczas kupujmy bez obaw. W przypadku, gdy w mięsie tworzą się wklęśnięcia, a w dodatku jest ono bardzo miękkie, lepiej sobie taki zakup darować.

Rozmiar ma znaczenie

Wbrew pozorom bardzo duża ryba niekoniecznie musi być najlepszym wyborem. Tylko nieliczne gatunki osiągają najwyższe walory smakowe po tym, jak osobnik uzyska ogromne rozmiary. Jeśli macie ochotę na makrelę, to wybierzcie kilka mniejszych okazów zamiast jednego dużego. To samo dotyczy karpia – choć potocznie sądzi się, że im grubszy, tym lepszy jest jego smak.

Unikajmy ryb mocno otłuszczonych, bo na pewno nie przyrządzimy z nich zdrowego dania. Duże osobniki mają za sobą wiele lat spędzonych w rzece lub morzu, dlatego mogą zawierać ogromne ilości metali ciężkich i innych świństw.

Oceń zapach

Ryba pachnie rybą? Niekoniecznie. Produkt, który spędził w sklepie sporo czasu lub został odłowiony bardzo dawno temu, wydziela charakterystyczny zapach, a właściwie smród (na pewno słyszeliście, że coś śmierdzi jak nieświeża ryba).

Zwracajmy również uwagę na łuski – oblepione kleistą mazią zdradzają, że mamy do czynienia z bardzo starą rybą i na pewno nie ma sensu jej kupować. Łuski powinny być świecące i śliskie, dlatego nie wahajmy się dotykać ryby w sklepie.

Generalnie zdecydowanie lepiej jest wybierać ryby świeże, a nie przetworzone. Wówczas – jeśli zastosujemy się do powyższych zasad – mamy szansę kupić produkt naprawdę wartościowy i smaczny, który dostarczy nam masy witamin i innych zbawiennych mikroelementów. Dobra ryba bez wątpienia może być podstawą zdrowej, pysznej diety.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie