Jakie pióro do pisania wybrać? Czym się między sobą różnią?

Krzysztof Jagielski
25.01.2016

Choć większość z nas na co dzień korzysta z długopisów, to pióra nadal cieszą się sporą popularnością, głównie jako pomysł na prezent. Nic dziwnego – kojarzą się nam z klasyką, jakością i prestiżem. Pióro jest także bardzo przydatne do rozpoczęcia nauki pięknego pisania. Pytanie tylko, jakie pióro wybrać i na co zwrócić uwagę przed zakupem? Oto garść podpowiedzi.

Wiele rodzajów piór do różnych zastosowań i potrzeb

Wbrew powszechnej opinii pióra do pisania znacznie różnią się między sobą i wcale nie jest tak, że jesteśmy skazani na model z klasyczną stalówką. A właśnie trudności w jej obsłudze najbardziej obawiają się osoby, które myślą o zakupie pióra. Faktycznie jednak w ofercie producentów znajdziemy kilka typów piór przeznaczonych do różnych zastosowań.

  • Pióro do nauki pisania – jest to specjalne pióro zaprojektowane w taki sposób, aby było wygodne dla dziecka. Jest nieco mniejsze i dobrze wyprofilowane pod kątem wymagań dziecięcej dłoni. Możemy wybrać tradycyjne pióro maczane w atramencie lub na naboje.
  • Pióro do kaligrafii – oczywiście służy do nauki pięknego pisania przez osobę dorosłą. Znów możemy zdecydować się na różne typy: ze stalówką, nasadką lub pióro wieczne. Dostępne są także całe zestawy do nauki kaligrafii. Wybór zależy od tego, jaki charakter pisma chcemy wyćwiczyć – wówczas decydujemy się na określony kształt stalówki.
  • Pióro kulkowe – pisze się nim niemal tak samo, jak zwykłym długopisem, dlatego jest to dobry wybór dla osób, które niekoniecznie chcą uczyć się kaligrafii, ale zależy im przede wszystkim na wygodzie. Takie pióro może być zasilane przez naboje lub tłok do tuszu.
  • Pióro ze stalówką – bardzo eleganckie i prestiżowe. Wbrew pozorom pisanie takim piórem nie jest trudne i wymaga tylko krótkiego poćwiczenia. Wybierając model dla siebie zwracajmy uwagę na twardość stalówki – im jest ona sztywniejsza, tym łatwiej się takim piórem pisze.
  • Pióro dla leworęcznych – tak, takie modele także są dostępne na rynku. Różnica w stosunku do zwykłego pióra polega na nieco innym wyprofilowaniu uchwytu.
  • Pióro na naboje – jego zaleta polega na tym, że bardzo łatwo wymienia się w nim tusz zgromadzony w specjalnym naboju. Można ich kupić więcej i wówczas nie zaskoczy nas sytuacja, w której po prostu zabraknie nam tuszu.
  • Pióro atramentowe – klasyczny typ pióra maczanego w atramencie. Za pomocą tłoczka pobieramy płyn z kałamarza. Dobra propozycja na prezent, szczególnie dla osoby, która faktycznie pięknie pisze i chce korzystać z ponadczasowego rozwiązania.

Jak wybrać odpowiedni model dla siebie?

Przede wszystkim pióra nie powinno się kupować bez jego wcześniejszego obejrzenia i przetestowania, dlatego warto najpierw udać się do sklepu stacjonarnego, wybrać model i ewentualnie później zamówić go przez Internet. Dlaczego? Ponieważ pióro musi być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu, a tego nie da się ocenić bez wcześniejszego wzięcia go do ręki.

Kolejną kwestią jest rodzaj stalówki (jeśli nie chcemy kupować pióra kulkowego). Zwróćmy uwagę na jej twardość i szerokość wyrażoną symbolem (w jego rozszyfrowaniu pomoże nam kompetentny sprzedawca). Z przyczyn czysto praktycznych sprawdźmy oceńmy też wagę i grubość pióra oraz sposób jego zasilania w tusz.

Na końcu skupiamy się na wyglądzie – jeśli pióro ma być prezentem, to oczywiście wybieramy model dopasowany do charakteru obdarowywanej osoby. Oferta jest ogromna, można nawet wybrać pióro wykończone złotem czy wysadzane drogimi kamieniami. Oczywiście zwracamy także uwagę na markę producenta skupiając się na tych, którzy mają wieloletnie doświadczenie w tej branży i gwarantują wysoką jakość pióra.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie