Drogi rozprzestrzeniania się pożaru

Jerzy Biernacki
21.05.2015

Na zewnątrz płonącego pomieszczenia pożar może się rozprzestrzenić przez wszelkiego rodzaju nieszczelności, między innymi poprzez drzwi i okna.

Przez otwory okienne przeniesienie ognia może nastąpić:

  • - bezpośrednio - na skutek zapalenia sąsiedniego obiektu (pomieszczenia) przez wydobywające się na zewnątrz płomienie,
  • - pośrednio - na skutek promieniowania cieplnego ogniska pożaru. 


Poprzez otwory okienne pożar może też przerzucić się na wyższe piętra względnie na palny dach. Powszechnie stosowane w budownictwie oszklone lub wykonane ze sklejki drzwi mają bardzo małą odporność ogniową i stanowią drogę rozprzestrzeniania się pożaru.

Przez ściany ogień może przedostać się w wyniku:

  • - przepalenia ścian zbudowanych z materiałów palnych,
  • - częściowego zburzenia ścian na skutek działania ciepła i temperatury,
  • - przegrzania się ścian zbudowanych z materiałów o wysokim współczynniku przewodności cieplnej,

Pod działaniem ciepła najszybciej ulegają zniszczeniu okolice spojenia ścian. Wówczas, nawet przez małe szczeliny, do sąsiednich pomieszczeń łatwo mogą przenikać gorące gazy pożarowe doprowadzając do zapalenia znajdujących się tam materiałów palnych. Pożar może przenikać również przez szczelne, niepalne ściany. Jeżeli wskutek długotrwałego pożaru ściana taka rozgrzeje się do temperatury 200 - 300 ° C po stronie przeciwnej od miejsca pożaru, mogą wówczas zapalić się palne wykładziny lub inne materiały przylegające do tej ściany. Nie tracąc swojej wytrzymałości mechanicznej i nie przepuszczając płomieni, przez nadmierną przewodność cieplną, ściana może spowodować przeniesienie pożaru do sąsiedniego pomieszczenia.

Przenikanie ognia przez stropy może występować przy długotrwałych, intensywnych pożarach, przy czym zawsze najbardziej zagrożone są pomieszczenia położone nad ogniskiem pożaru (a nie poniżej). Ogień przechodzi przede wszystkim przez pęknięcia i szczeliny powstałe pomiędzy płytami stropowymi. Odpryski, pęknięcia i zawalenia płyt stropowych następują tym szybciej, im cieńsza jest otulina dolnego zbrojenia płyt i im mniejsza jest ich pojemność cieplna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie