Wpływ alkoholu na organizm

Piotr Kowalczyk
05.11.2015

Choć alkohol jest w pełni legalny nie bez powodu odradza się picie go kobietom w ciąży i dzieciom.

W umiarkowanych ilościach może pozytywnie wpływać na nasz organizm, ale nie u każdego, nie zawsze i nie każdy rodzaj alkoholu. Skutki wypicia większej jego ilości czujemy już następnego dnia, gdy męczy nas kac, ale czy zdajemy sobie sprawę jak właściwie alkohol wpływa na nasz organizm?

Wpływ alkoholu na mózg

Zastanawialiście się czasem dlaczego właściwie człowiek pod wpływem alkoholu się zatacza i ma problemy z poruszaniem się? Otóż alkohol działa na neuroprzekaźniki w centrum koordynacji mózgu, wyłączając niektóre komórki i prowadząc do niezdarności i problemów z utrzymaniem równowagi. Wykazano, że spustoszenie, jakie sieje alkohol w móżdżku człowieka może powodować nawracające problemy z koordynacją, nawet wiele lat po odstawieniu alkoholu.

Po spożyciu większej ilości alkoholu następuje spadek aktywności w korze przedczołowej mózgu. Ośrodek ten odpowiedzialny jest za racjonalne myślenie i podejmowanie decyzji, dlatego spadek aktywności wywołany alkoholem wpływa na zachowanie człowieka, sprawiając, że czyny stają się nieprzemyślane, lekkomyślne i często bardzo krzywdzące zarówno dla samego pijanego, jak i ludzi w jego otoczeniu.

Pod wpływem alkoholu mózg człowieka, a dokładniej jego część zwana hipokampem, mniej sprawnie zapisuje wspomnienia długotrwałe, dlatego u niektórych pojawiają się zaniki pamięci. Na to zjawisko potocznie mówi się, że „urwał się film”.

Nadużywanie alkoholu może prowadzić do trwałych uszkodzeń w mózgu. Uszkodzenia te to encefalopatia Wernickego oraz psychoza Korsakowa.

Inne skutki picia alkoholu

Wydaje się, że już powszechnie wiadomo, że długotrwałe uzależnienie od alkoholu może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Wpływa również na masę ciała (nie bez przyczyny zwykło się mówić o „brzuchu piwnym”). Pod wpływem zaburzenia pracy specyficznego enzymu wątroby i nadużywania alkoholu dochodzi do mutacji genetycznych, które powodują zaczerwienienie się skóry (dlatego spora część alkoholików ma zaczerwienioną twarz). Picie na pusty żołądek może doprowadzić do jego owrzodzeń. Większa ilość alkoholu wpływa również na zaburzenia snu, które z kolei prowadzą do innych poważnych schorzeń. Osoby z problemami sercowymi powinny unikać alkoholu jak ognia, bo nasila on procesy miażdżycowe i zakłóca pracę serca.

Według badań, aby doprowadzić do trwałych uszkodzeń w mózgu, wystarczy już parę miesięcy intensywnego picia.

Sprawdź klinikę Medox.org.pl, skuteczne metody: leczenie alkoholizmu w Warszawie.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie