Jakie zmiany w zarządzaniu firmą wnoszą systemy klasy ERP?

Maciej Piwowski
23.03.2016

Wdrożenie systemu wspomagania zarządzania zasobami przedsiębiorstwa to wyzwanie przede wszystkim dla menedżerów. Systemy takie są idealnym narzędziem do poprawy jakości i efektywności zarządzania przedsiębiorstwem. Jednak jak w przypadku każdego narzędzia, by w pełni wykorzystać jego możliwości, należy je przede wszystkim dogłębnie poznać i nauczyć się je wykorzystywać.

Informacje na jedno kliknięcie

Systemy klasy ERP, czyli komputerowe systemy wspomagania zarządzania firmą to ogólne określenie wielorakich grup oprogramowania, które może być stosowane w m.in. w zarządzaniu magazynami, dostawami czy produkcją, ale również mogących służyć do planowania produkcji, obsługi sprzedaży czy relacji z klientami, finansów i księgowości oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Są to więc systemy komputerowe obsługujące każdy aspekt działania przedsiębiorstwa. Nie służą one jednak tylko uproszczeniu i przyspieszeniu realizacji niektórych operacji (jak np. magazynowych, dostaw, obsługi płatności). Systemy klasy ERP są – w przynajmniej w założeniu powinny być – źródłem wielu cennych informacji dla menedżerów firmy. Czy menedżerowie są w stanie informacje takie pozyskiwać i wykorzystywać do optymalizacji działania przedsiębiorstwa, to już osobna kwestia.

Wiedza to przewaga

Różnorakie dane są rozsiane po różnych komórkach przedsiębiorstwa i nie zawsze są łatwo dostępne  dla osób zarządzających firmą. Niesie to pewne zagrożenia, bowiem menedżerowie mogą nie zawsze być świadomi bieżącej sytuacji lub nie zauważać trendów, mogących stwarzać dla firmy zagrożenie. Dlatego możliwie jak najszersza wiedza, pozyskiwana dodatkowo na bieżąco, pozwala na efektywne zarządzanie firmą. Wiedzy takiej dostarczają kadrze zarządzającej systemy klasy ERP. Jak można ją wykorzystać? Głównie do budowy przewagi nad konkurencją – optymalizacji kosztowej, optymalizacji procesów czy poprawy efektywności wykorzystania pracowników.

Jednak wdrożenie w firmie takich systemów wymaga z jednej strony sformalizowania wszelkich procedur i operacji realizowanych w firmie, z drugiej przeszkolenia pracowników, mających mieć styczność z poszczególnymi jego elementami, z trzeciej zaś – uświadomienie menedżerów jak potężnym narzędziem może być system klasy ERP. To właśnie menedżerowie będą bowiem odpowiadać za maksymalnie efektywne wykorzystanie danych pozyskiwanych z takich systemów.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie