Kwazary

Maciej Piwowski
02.09.2015

Kwazary to jedne z najstarszych obiektów kosmologicznych, jakie jesteśmy w stanie zobaczyć. Nazwa wzięła się od angielskiego quasi-stellar object - obiekt gwiazdopodobny. Z artykułu można się dowiedzieć, co to są kwazary i co jest w kwazarach najbardziej imponującego.

Zacznijmy od tego, że kwazary tylko pozornie przypominają gwiazdy. Tak naprawdę są centrami aktywnych galaktyk! Co wydaje się nieprawdopodobne, są niezwykle jasne w stosunku do ich wielkości. Żadne inne obiekty we Wszechświecie nie emitują tyle energii co kwazary.

Oficjalna definicja mówi nam, że kwazar stanowi aktywne jądro o jasności absolutnej większej niż -23 wielkości gwiazdowe (-23 magnitudo), dla porównania jasność absolutna Słońca to ok. 5 wielkości gwiazdowych (5 magnitudo). To także 10 000 razy jaśniej niż przeciętne światło całej galaktyki! Odległości, które nas dzielą od kwazarów są porównywalne do rozmiarów Wszechświata, a mimo to z Ziemi udaje się nam je zobaczyć nawet w świetle widzialnym.

Oczywiście, jak w przypadku innych kosmologicznych kwestii wszystko to może się okazać nieprawdą. To tylko bardzo mocno wiarygodna teoria. Wg niektórych kwazary nie są tak jasne i nie poruszają się z prędkością tysięcy km/s.

Kwazary podobnie jak galaktyki i gwiazdy mogą się łączyć w układy wielokrotne, jednak jak dotąd zaobserwowano maksymalnie potrójny układ. Odkrycia dokonano dopiero w 2007r. mimo że są dogłębnie badane od połowy XX. wieku.

Z czego zaś bierze się to silne promieniowanie kwazara? Powstaje ono w dysku akrecyjnym, czyli wirującej strukturze uformowanej przez gazy i pyły opadające w tym przypadku na bardzo masywną czarną dziurę, znajdującą się w jądrze galaktyki. Gaz i pył, które opadają na dysk, rozgrzewają się do ogromnych temperatur i emitują wielkie ilości promieniowania. Gdyby kwazar znajdował się w centrum Drogi Mlecznej, to nie byłoby życia na Ziemi ze względu na jego silne promieniowanie.

To bardzo trudny temat, także dla mnie, ale jeśli macie pytania piszcie śmiało w komentarzach!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie