Zaćmienia Księżyca

Krzysztof Jagielski
02.09.2015

Skoro wiemy już, co to jest zaćmienie, możemy przyjrzeć się zaćmieniom Księżyca. Przede wszystkim zaćmienia Księżyca zdarzają się rzadziej od zaćmień Słońca. Średnio na 3 zaćmienia Słońca przypadają 2 zaćmienia Księżyca. Dlaczego dzieje się tak, że mamy wrażenie, iż jednak częściej zaćmiony jest Księżyc? Otóż rozwiązanie jest proste. Zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie tam, gdzie jest on nad horyzontem, zaś w przypadku Słońca musimy znajdować się w ograniczonym obszarze. Rocznie mogą wystąpić jedynie 3 zaćmienia Księżyca, jednakże nie oznacza to, że tak się stanie, może się zdarzyć brak zaćmień w danym roku.

Kiedy Księżyc w całości znajdzie się w cieniu Ziemi mówimy o zaćmieniu całkowitym. Maksymalny czas trwania zaćmienia całkowitego może wynieść 107 minut. Widzimy wtedy cały Księżyc w "krwistej" czerwonej barwie. Kiedy zaś tylko część Księżyca jest zaćmiona, oczywiście mówimy o częściowym zaćmieniu.

Uwaga, jest też zaćmienie półcieniowe! Do Księżyca dociera wtedy jedynie część promieniowania słonecznego i ma on tym samym słabszy blask. Samo w sobie nie jest spektakularne, a wiele osób nawet by go nie zauważyło.

Łukasz Góralski

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie