Firma przeprowadzkowa – jak wystartować z takim biznesem?

Krzysztof Jagielski
20.02.2017

Popyt na usługi firm zajmujących się profesjonalną organizacją przeprowadzek stale rośnie. Mamy coraz mniej czasu i nie zwyczajnie nie chcemy zajmować się tym osobiście. Pakowanie rzeczy, ładowanie ich na samochód, rozładunek – jest to bardzo czasochłonne i męczące, dlatego wiele osób woli zlecić to specjalistom. W takiej sytuacji założenie firmy przeprowadzkowej wydaje się świetnym pomysłem na biznes. O czym musisz pamiętać, zanim zaczniesz świadczyć takie usługi?

Niezbędne pozwolenia

Oczywiście pierwszym krokiem jest założenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług transportowych. Jeśli firma ma przyjmować niewielkie zlecenia i przewozić rzeczy samochodem o DMC do 3,5 tony, nie będą potrzebne dodatkowe zezwolenia. Wystarczy kierowca z prawem jazdy kategorii B.

Jednak jeśli firma ma przynosić zyski, warto zacząć działalność z wysokiego C i od razu zainwestować w zakup samochodu ciężarowego, który obsłuży nie tylko klientów prywatnych, ale także firmy. Wówczas niezbędne będzie uzyskanie licencji na przewóz rzeczy, którą wydaje starostwo powiatowe.

Warto wiedzieć

W przypadku chęci świadczenia usług międzynarodowych, trzeba będzie uzyskać licencję na transport poza granicami Polski, którą wydaje Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego.

Duże inwestycje na początek

Podstawą działalności firmy przeprowadzkowej jest samochód. Na początek można poprzestać na aucie dostawczym o masie do 3,5 tony, jednak to szybko przestanie wystarczać. Aby przeprowadzić cały dom i jeszcze na tym zarobić, niezbędne będzie posiadanie ciężarówki, tzw. meblowozu. Jeśli firma będzie obsługiwać także klientów komercyjnych (np. przeprowadzać biura), przydadzą się nawet dwa takie samochody. To oznacza duże koszty – używany meblowóz kosztuje przynajmniej 50 tysięcy złotych.

Na wyposażeniu firmy przeprowadzkowej muszą się znaleźć wszelkie akcesoria do zabezpieczania rzeczy na czas transportu, a więc kartony, folie bąbelkowe, skrzynie oraz duże kartony z wieszakami przypominające szafy.

Jeśli firma dodatkowo chce świadczyć usługę przechowywania mebli i wyposażenia na czas przeprowadzki, musi wynająć magazyn. Przyda się też biuro do przyjmowania klientów, choć nie jest to konieczne.

Na liście wydatków należy koniecznie umieścić reklamę. Absolutnym minimum jest profesjonalna strona internetowa, którą warto uzupełnić blogiem (porady dla osób planujących przeprowadzkę). Konieczna będzie też reklama w wyszukiwarce Google, ponieważ właśnie tu klienci szukają ofert firm przeprowadzkowych.

Jak pokonać konkurencję?

Poza profesjonalną reklamą niezbędne będzie także wyróżnienie swojej oferty. Klienci firm przeprowadzkowych oczekują przede wszystkim elastyczności i gotowości do spełniania najbardziej nietypowych potrzeb. Dobrym pomysłem będzie więc świadczenie usług całodobowo, umożliwienie złożenia zamówienia przez formularz internetowy czy infolinię, a także oferowanie kompleksowej usługi, wraz z pakowaniem rzeczy, wnoszeniem i ustawianiem mebli w docelowym miejscu.

Firma przeprowadzkowa może być bardzo dochodowym biznesem, ale to trudna i konkurencyjna branża. Dlatego najważniejsze jest, aby postawić na atrakcyjną, elastyczną ofertę i nie zaniedbywać działań reklamowych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie