Jakie cechy powinien posiadać dobry system monitoringu floty? Krótki poradnik

Antoni Kwapisz
10.01.2017

Coraz więcej firm korzystających z aut służbowych lub świadczących usługi przewozowe - i niezależnie od tego, czy chodzi tu o przewóz osób, czy towarów – stosuje w swoich pojazdach system monitoring GPS. Rozwiązanie to przynosi korzyści a przy tym jest niedrogie. Poszczególne systemy monitoringu pojazdów GPS różnią się jednak od siebie i to znacznie. Oto na co powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty.

Interfejs

Aby monitoring floty mógł spełnić swoje zadanie, powinien być intuicyjny i prosty w obsłudze. Optymalny interfejs to taki, którego podstawowe funkcje można poznać w ciągu kilku minut i który od tego momentu jest gotowy do użycia – funkcje bardziej rozbudowane są potrzebne głównie dyspozytorom w firmach przewozowych czy logistycznych i budowlanych, które za pomocą monitoringu GPS kontrolują pracę maszyn, operatorów oraz zużycie paliwa. W przypadku floty reprezentacyjnej, np. sieci przedstawicieli handlowych, najważniejsze jest, aby móc określić pozycję pojazdu, odległość jaką ma do pokonania oraz częstotliwość pobytów w miejscach punktach obowiązkowych (np. klienci, siedziba naszej firmy itd.) czy zabronionych (punkty konkurencji czy adres zamieszkania handlowca w godzinach pracy). Dostęp do tych informacji powinien być jak najprostszy.

Automatyzacja

Bardziej zaawansowane systemy monitoringu floty powinny jednak potrafić nieco więcej. Np. informować, kiedy w danym pojeździe następuje gwałtowny spadek paliwa (poprzez autoryzowany upust lub kradzież paliwa ze zbiornika), kiedy termin wykonania frachtu staje się z tej lub innej przyczyny zagrożony, a także o odstępstwach od ustalonego wcześniej harmonogramu trasy, co może oznaczać np. nieprzewidziane okoliczności na drodze, niesubordynację kierowcy lub nawet kradzież całego pojazdu razem z ładunkiem. Dzięki automatyzacji dyspozytor nie musi kontrolować pojazdów, które poruszają się zgodnie z planem. W praktyce oznacza to, że jedna osoba może z powodzeniem nadzorować dziesiątki, a czasem nawet setki aut.

Narzędzia statystyczne

Oprócz tego, że monitoring floty pozwala na kontrolowanie tego, co się dzieje z naszymi pojazdami, powinien również posiadać funkcjonalności umożliwiające gromadzenie danych i przetwarzanie ich tak, aby można je było w przyszłości wykorzystać w tworzeniu strategii firmy i które pozwoliłyby zauważyć nie tylko błędy szczegółowe, ale również globalne. Możliwość analizy dowolnego wykresu za pomocą kilku kliknięć to jedna z największych zalet tej technologii. Do tworzenia i interpretowania statystyk nie musimy zatrudniać pracowników o złożonych kompetencjach. O ile system GPS został dobrze zaprojektowany, korzystanie z tych funkcji powinno być na tyle proste, by nawet osoba nie mająca z podobnymi narzędziami dużego doświadczenia poradziła sobie bez większego problemu.

Technologia systemów monitoringu floty stale się rozwija, istnieje więc spora szansa, że kolejne funkcjonalności będą się nadal pojawiać. Warto zainwestować w system modułowy, który pozwoli w przyszłości na rozszerzenie możliwości systemu. Będziemy musieli zapłacić nieco więcej niż za system stanowiący zamkniętą całość, jednak najprawdopodobniej w ostatecznym rozrachunku bardzo nam się to opłaci.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie