Robotyzacja w logistyce – przyszłość, która jest bliżej, niż się wydaje

Jerzy Biernacki
26.07.2017

Myśląc o logistyce zawsze mamy przed oczami ogromny zespół ludzi, którzy dbają o to, by towary były bezpiecznie składowane i na czas dostarczane do odbiorców. Ten klasyczny model powoli zaczyna się zmieniać, na co ogromny wpływ ma rozwój technologii. Już teraz ludzi w wielu obszarach skutecznie zastępują roboty. Korzystamy z narzędzi informatycznych usprawniających procesy logistyczne, a wkrótce cała branża może się zmienić nie do poznania. Przeczytaj o robotyzacji w logistyce.

Autonomiczne ciężarówki

Ta rewolucja postępuje powoli, ale nie ma raczej od niej odwrotu. Kiedy kilka lat temu Volvo zaprezentowało autonomiczną ciężarówkę, wszyscy pukali się w czoła. Jednak dziś to rozwiązanie zaczyna być uznawane za rozsądne. Szczególnie w dobie szaleńczo wzrastającego ruchu na drogach, a tym samym zwiększonej liczby wypadków.

Autonomiczna ciężarówka rozpoznaje znaki drogowe, dzięki czemu może dopasować prędkość jazdy do tej, jaka jest dozwolona na danym odcinku. Poza tym idea jest taka, aby ciężarówki i samochody osobowe mogły się  w przyszłości komunikować, a więc funkcjonować na drogach w pełnej symbiozie.

Autonomiczne ciężarówki testuje już nie tylko Volvo, ale też Scania czy Mercedes-Benz. To przyszłość, która powoli puka do naszych bram.

Roboty-kurierzy

Starship – to nazwa robota, który został opracowany przez inżynierów z Estonii i Anglii. Niewielkie urządzenie jest zdolne do dostarczania przesyłek w odległości aż 5 kilometrów, a waga pojedynczej paczki może wynieść do 15 kilogramów. Dzięki wbudowanym kamerom robot rozpoznaje przeszkody, potrafi też wjechać po schodach i pokonywać krawężniki.

Czy to ma sens? Na dłuższych odległościach oczywiście nie, jednak łatwo sobie wyobrazić duże osiedle na obrzeżach miasta, w zwartej zabudowie, na którym robot-kurier z pewnością by się sprawdził i to nie tylko w branży kurierskiej, ale także pocztowej. Warto wiedzieć, że podobne rozwiązania funkcjonują już chociażby w magazynach logistycznych.

Drony

Coraz częściej mówi się o tym, że drony mogą być bardzo przydatne w przemyśle oraz w branży logistycznej. Skoro są zdolne do przenoszenia nawet małych pocisków, to dlaczego nie miałyby dostarczać paczek i listów? Testy tego rozwiązania trwają, a w Stanach Zjednoczonych doszło nawet do udanej próby dostarczenia leków do jednego ze szpitali położonego na wyspie.

Drony są tanie w eksploatacji, mało hałaśliwe, a do tego nie stoją w korkach. Ich wykorzystanie w logistyce mogłoby więc wpłynąć na obniżenie kosztów operacyjnych, a tym samym cen dla końcowych odbiorców.

Póki co wszystkie przedstawione rozwiązania są melodią przyszłości, ale biorąc poprawkę na tempo rozwoju technologii, nie możemy zakładać, że ta przyszłość jest bardzo odległa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie