Bezrobocie – jak przetrwać jeden z najtrudniejszych okresów w życiu?

Krzysztof Jagielski
13.03.2017

Słowo „bezrobotny” jest nacechowane bardzo pejoratywnie i brzmi niemal jak „trędowaty”. Osoba długo szukająca pracy uchodzi za nieudacznika, lenia lub cwaniaka, czyli wrzód na zdrowej tkance społeczeństwa. Ten pogląd ma swoje korzenie w poprzednim systemie, kiedy to nie istniało coś takiego jak bezrobocie, a przynajmniej nie oficjalnie. Człowiek niemogący znaleźć pracy musi się więc zmagać nie tylko z problemami finansowymi, ale także społecznym ostracyzmem. Jak sobie z tym poradzić i przetrwać bezrobocie? Przeczytaj.

Skup się na szukaniu pracy

Właśnie – na SZUKANIU, a nie czekaniu, aż praca sama Cię znajdzie. Nie możesz zdać się na ślepy los, a tym bardziej na pomoc Urzędu Pracy. Jeśli nie zrobisz nic w kierunku zwiększenia swojej atrakcyjności w oczach potencjalnych pracodawców, to okres bezrobocia niebezpiecznie się przedłuży. Statystyki pokazują, że osoba pozostająca bez pracy przez dłużej niż rok, później ma znacznie mniejsze szanse na powrót na rynek pracy i często zostaje trwale bezrobotna.

Dlatego Twoim najważniejszym celem powinno być jak najszybsze znalezienie pracy. Daj sobie na to np. miesiąc – ograniczony czas będzie działać motywująco. Uruchom wszystkie znajomości, przeglądaj Internet i portale kariery. Praca jest, ale trzeba jej poszukać.

Rada

Staraj się poświęcić szukaniu pracy przynajmniej 7-8 godzin dziennie, aby nie wypaść z rytmu, jaki towarzyszy zatrudnieniu na etacie.

Nie przejadaj oszczędności

Jeśli jesteś człowiekiem zaradnym i rozsądnym, to na pewno udało Ci się zgromadzić oszczędności „na czarną.,m, godzinę”, czyli właśnie na ewentualność utraty pracy. Pamiętaj jednak, aby korzystać z nich w bardzo ograniczony sposób i nie traktować jak nagrody, którą można bez skrupułów wydać na przysłowiową „podróż życia”. Oszczędności mają zaspokoić podstawowe potrzeby Twojej rodziny.

Policz więc, ile kosztują rachunki i inne stałe opłaty i właśnie taką kwotę włóż do domowego budżetu. Nie szastaj pieniędzmi do momentu, aż nie znajdziesz nowej pracy. Postaraj się także mocno ograniczyć wydatki, szczególnie jeśli przewidujesz, że podjęcie zatrudnienia zajmie Ci więcej czasu.

Wykorzystaj wolny czas na podniesienie swoich kwalifikacji

Jeśli nie chcesz brać pierwszej lepszej pracy, bo wierzysz, że stać Cię na więcej, to poświęć pierwsze tygodnie bezrobocia na podniesienie kwalifikacji. Zapisz się na jakiś kurs, szkolenie czy wykłady związane z Twoimi kompetencjami i zainteresowaniami. Przypomnij sobie o rzeczach, które chciałeś zrobić, ale zawsze brakowało Ci na nie czasu.

Pomyśl też o zbudowaniu marki osobistej – w tym celu możesz np. założyć profile na portalach kariery i brać aktywny udział w dyskusjach. Twoje merytoryczne wypowiedzi zostaną zauważone przez pracodawców lub headhunterów.

Bezrobocie to bardzo trudny okres w życiu, na który nie da się do końca przygotować. Najważniejsze jest tutaj nastawienie psychiczne i szczera wiara w to, że to tylko przejściowe trudności i przystanek na drodze kariery.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie