Gdzie i jak szukać pracy? 6 najlepszych sposobów

Jerzy Biernacki
06.03.2017

Poszukiwanie pracy w XXI wieku jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Potrzeby pracowników i pracodawców świetnie połączył Internet, w którym działa mnóstwo serwisów pośredniczących w znalezieniu zatrudnienia. Coraz mniej osób decyduje się na pomoc Urzędu Pracy, bo według powszechnej opinii trafiają do niego najmniej atrakcyjne oferty. Gdzie zatem szukać pracy i jak to robić, aby okres bezrobocia trwał jak najkrócej? Oto 6 najlepszych pomysłów.

  1. Internetowe portale ogłoszeniowe – jest ich bardzo dużo i wciąż powstają kolejne, co jest efektem wyraźnego spadku bezrobocia i zapotrzebowania na pracowników ze strony firm. Portale publikujące oferty są o tyle wygodne, że w ciągu kilku chwil można niemal idealnie dopasować ogłoszenia do swoich preferencji, wykształcenia i umiejętności. To oszczędza mnóstwo czasu. Poza tym osoba szukająca pracy może sobie ustawić alert informujący o tym, że pojawiły się nowe oferty odpowiadające jej preferencjom.
  2. Social media – pracę można dziś znaleźć wszędzie, nawet na portalach społecznościowych. Oczywiście niekoniecznie chodzi o Facebook czy Instagram (chociaż i tam pojawiają się czasami różne oferty), ale głównie o portale kariery, jak Goldenline czy LinkedIN. Swoje profile mają tam zarówno właściciele firm, jak i tzw. headhunterzy. Ci ostatni obserwują dyskusje w różnych wątkach pasujących tematycznie do profilu firmy, a następnie składają propozycje najbardziej aktywnym czy najrozsądniej wypowiadającym się użytkownikom.
  3. Google – zwykła wyszukiwarka także może być świetnym miejscem, od którego można zacząć poszukiwanie pracy. Niektóre firmy praktykują publikowanie ogłoszeń o chęci zatrudnienia na swoich stronach internetowych. Wystarczy więc regularnie wpisywać frazy typu: „Zatrudnię +inżynier +Wrocław”, aby móc łatwo trafić na witryny firm szukających pracowników.
  4. Wśród znajomych – czasy są takie, że wiele firm ma poważny problem ze znalezieniem pracowników, dlatego często proszą swoją załogę o to, aby przy każdej okazji informowała innych o trwającej rekrutacji. Na pewno więc nie zaszkodzi podpytać znajomych i przyjaciół o to, czy nie słyszeli o jakichś ciekawych ofertach. Jeśli tak, to ich rekomendacja może być pomocna na etapie starania się o posadę.
  5. Aktywnie – nie zawsze ma się tyle szczęścia, aby trafić na ogłoszenie o wymarzonej pracy. Czasami trzeba jej sobie poszukać w nieco bardziej aktywny sposób. Zapomnij jednak o masowym wysyłaniu CV do wszystkich firm z okolicy. Jeśli przedsiębiorstwo nie prowadzi rekrutacji, to Twoje podanie i tak trafi do kosza. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest udowodnienie pracodawcy, że Twoja pomoc jest mu niezbędna lub przynajmniej może się przydać. Jak to zrobić? Możesz np. zainteresować firmę swoim pomysłem na usprawnienie jej pracy. Umów się z właścicielem czy dyrektorem nie na rozmowę o pracę, ale o biznesie. Jeśli zrobisz dobre wrażenie, propozycja pojawi się sama.
  6. Prowadzenie bloga – to dziś rewelacyjny sposób na zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy i przekazanie światu informacji pod tytułem: „Jestem świetny w tym, co robię, dlatego warto skorzystać z moich umiejętności.” Rekruterzy także czytają blogi, a gdy chcą się czegoś dowiedzieć o kandydacie, to po prostu szukają o nim informacji w sieci. Jeśli wynik odeśle do Twojego bloga, na którym publikujesz merytoryczne, interesujące wpisy, to Twoja szansa na znalezienie fajnej pracy będzie znacznie większa.

W zestawieniu zabrakło popularnych ogłoszeń publikowanych w prasie codziennej, ponieważ firmy coraz rzadziej to praktykują – podobnie zresztą jak zgłaszanie się do pośredniaków. Od osób szukających pracy oczekuje się bowiem większej aktywności, kreatywności i umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie