Gdzie warto szukać pracy po studiach humanistycznych? 5 najlepszych propozycji

Remigisz Szulc
12.06.2017

Wykształcenie humanistyczne jeszcze kilka lat temu było wyśmiewane i dawało nikłe szanse na szybkie znalezienie naprawdę atrakcyjnej pracy. Nadal rynek znacznie bardziej ceni osoby techniczne, mające konkretny fach w ręku i swobodnie odnajdujące się w systemie binarnym. Jednak humaniści wcale nie mają tak źle – oczywiście jeśli poza wykształceniem prezentują sobą coś jeszcze. Zastanawiasz się, gdzie warto szukać pracy po studiach humanistycznych? Poznaj 5 najlepszych propozycji.

  1. Szkoła – a dlaczego nie? Opinia o fatalnych zarobkach nauczycieli jest mocno przesadzona, a ponadto trzeba pamiętać o całym zestawie przywilejów, z których nie mogą się cieszyć inne grupy zawodowe. Bycie nauczycielem wymaga jednak stalowych nerwów i przede wszystkim powołania. Jeśli je czujesz, zrób specjalizację (nawet w ramach studiów podyplomowych) i zacznij uczyć!
  2. Agencja reklamowa – w reklamie humaniści naprawdę mogą się wyżyć i wyżywić. Mówimy tutaj o osobach, które naprawdę dobrze operują językiem ojczystym (i nie tylko), a kreatywne myślenie to dla nich chleb powszedni. Tacy ludzie zawsze znajdą pracę w branży reklamowej. Copywriting, kreacja, e-PR – to tylko przykłady zawodów, które możesz wykonywać po studiach humanistycznych.
  3. Urzędy – największą zaletą pracy w urzędzie jest to, że z reguły trzeba się bardzo postarać, aby zostać zwolnionym. Jeśli jest się sumiennym, dokładnym i niezbyt kontrowersyjnym, to można na stanowisku spędzić całe zawodowe życie i nawet nieźle na tym zarabiać. Ponadto urzędnicy, jak mało która grupa zawodowa, do perfekcji opanowali sztukę wychodzenia z pracy o czasie.
  4. Firma informatyczna – informatycy jak to informatycy: czasami ciężko jest im się dogadać ze „zwykłymi” ludźmi. Dlatego potrzebują kogoś, kto będzie to robił za nich. Humanista świetnie się sprawdzi w tej roli! Możesz odpowiadać za pisanie komunikatów, kontakty z klientami, tworzenie prezentacji etc. Będziesz takim łącznikiem między fachowcami, a ich zleceniodawcami.
  5. Firma projektująca gry komputerowe – do czego będą jej potrzebne umiejętności humanisty? Dobrze kombinujesz. Gra musi mieć jakiś scenariusz, a jego stworzenie wymaga kreatywnego myślenia i dużej wyobraźni. Osoby kochające literaturę bez problemu się w tym odnajdą.

Humaniści wbrew pozorom są atrakcyjnymi pracownikami dla szeroko rozumianego rynku. Ich naturalne umiejętności są często nieosiągalne dla nawet wybitnych fachowców z zakresu technologii. Oczywiście dużo zależy tutaj od rodzaju skończonych studiów oraz tego, czy humanista we własnym zakresie rozwija swoje talenty, które są przydatne w wielu niszach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie