Kto może uzyskać prawo do pobytu w Austrii?

Marek Szydełko
13.12.2016

Austria należy do krajów z najmniejszym bezrobociem (ok. 4%) największymi zarobkami oraz najlepszymi warunkami do życia, stanowi zatem bardzo interesujący cel emigracji zarobkowej. Czynnikiem sprawiającym, że imigranci stanowią niewielki procent społeczeństwa, jest wymagana płynna znajomość języka niemieckiego.

Osoby, które potrafią płynnie porozumiewać się po niemiecku, połowę sukcesu mają za sobą. Druga połowa to znalezienie odpowiedniej pracy, zakwaterowania i w końcu zameldowanie się, ponieważ meldunek w Austrii jest obligatoryjny. Do 3 dni od daty przyjazdu obcokrajowiec ma obowiązek zameldowania się. Jeśli przybył do hotelu, musi w ciągu 24 godzin zarejestrować się w księdze gości. Zameldowanie można uzyskać po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości, w licznych urzędach dzielnicowych oraz gminnych, gdzie dostępne są specjalne formularze meldunkowe.

Osoby które przyjechały np. do pracy sezonowej na okres do 3 miesięcy i są obywatelami UE, mogą przebywać w Austrii bez załatwiania dodatkowych formalności. Jeśli natomiast praca w Austrii ma potrwać powyżej 3 miesięcy, wówczas pracownicy zobowiązani są uzyskać od Urzędu ds. Pobytu, potwierdzenie legalności ich pobytu, nazywane Anmeldebescheinigung. Czas na złożenie wniosku o wydanie właściwego poświadczenia to okres do 4 miesięcy od momentu, w którym przyjechaliśmy do Austrii. Za taki dokument trzeba będzie zapłacić niewiele ponad 50 Euro.

Warto zaznaczyć, że możliwość osiedlania się obywateli krajów UE w Austrii jest możliwe, jeśli spełniony jest przynajmniej jeden z trzech warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie zatrudnienia lub własnej działalności gospodarczej. Drugi warunek to posiadanie majątku pozwalającego na swobodny pobyt w Austrii dla siebie oraz członków swojej rodziny, wraz z całkowitym ubezpieczeniem zdrowotnym. Chodzi o to, żeby taka rodzina była w stanie sprawnie funkcjonować, nie korzystając ze świadczeń ze strony Państwa. Trzecim warunkiem jest pobyt w celu zdobywania wykształcenia w państwowej szkole lub zatwierdzonej prawnie szkole prywatnej.

Jeśli legalny pobyt obywatela UE będzie nieprzerwanie trwał 5 lat, otrzymuje on prawo do stałego pobytu. Aby otrzymać formalne potwierdzenie stałego pobytu, należy złożyć stosowny wniosek w Urzędzie ds. Pobytu. Po zweryfikowaniu wszystkich danych, urzędnik wystawia dokument, który nazywa się Bescheinigung des Daueraufenthaltes.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie