Dom na wzgórzu? Wady i zalety tego rozwiązania

Maciej Piwowski
29.01.2018

Dom na wzgórzu ma wybitnie romantyczne konotacje. Kojarzy się z przepięknymi widokami, swobodą, ciekawymi możliwościami aranżacji ogrodu. Tego typu nieruchomości są bardzo poszukiwane na rynku wtórnym, szczególnie na terenach zagrożonych podtopieniami i powodziami. Czy jednak dom na wzgórzu rzeczywiście jest wyborem idealnym? Nie do końca. Poznaj najważniejsze zalety i wady tego rozwiązania.

Idylla na wzgórzu

Dom wybudowany na wzniesieniu zwykle bardzo się wyróżnia w całej okolicy, szczególnie jeśli mówimy o terenach nizinnych. Najczęściej mamy tutaj do czynienia ze sporą działką o nierównym ukształtowaniu, co stanowi atut przy sporym metrażu. Umożliwia bowiem zaaranżowanie ogrodu w oryginalny sposób.

Budynek na wzgórzu gwarantuje bardzo przyjemne widoki za oknem i z tarasu. Wysokość daje poczucie przestrzeni, co na pewno przypadnie do gustu osobom przeprowadzającym się z ciasnego mieszkania w zatłoczonym mieście.

Niewątpliwym atutem mieszkania w domu na wzgórzu jest też zminimalizowanie ryzyka podtopienia czy wręcz zalania budynku w czasie powodzi. W Polsce coraz częściej zdarzają się ulewne deszcze. Wzniesienie stanowi naturalny wał przeciwpowodziowy.

Istotne minusy

Lista wad, jakie wiążą się z zamieszkaniem w domu na wzgórzu, jest dość długa. Przede wszystkim problem stanowi wiatr. Wysokie usytuowanie budynku powoduje, że wiatr może bez przeszkód penetrować poddasze i wyraźnie obniżać temperaturę we wnętrzu. Prawdziwe zagrożenie stanowią natomiast częste w Polsce wichury. Brak ochrony ze strony innych budynków czy drzew powoduje, że dom jest narażony na poważne uszkodzenia.

Domu na wzgórzu na pewno nie można polecić osobom, które cenią sobie anonimowość. Budynek jest doskonale widoczny z każdej strony i najczęściej bardzo wyróżnia się w okolicy. Zamieszkanie w takim domu ma więc w sobie coś z ekshibicjonizmu.

Trzeba się także liczyć ze sporymi problemami w okresie zimowym. Jeśli wzniesienie jest dość strome, to wjechanie do garażu po opadach śniegu czy przy oblodzeniu będzie stanowić nie lada wyzwanie. Przyda się więc samochód z napędem na cztery koła.

Ponadto dom na wzgórzu jest narażony na intensywne nasłonecznienie, co zimą może być atutem, ale latem będzie udręką. Taki budynek idealnie nadaje się do wyposażenia go w instalację fotowoltaiczną do produkcji prądu z energii słonecznej. Część z niej trzeba będzie natomiast przeznaczyć na obsługę klimatyzatorów.

Zanim więc zdecydujesz się na zakup domu na wzgórzu, dobrze się nad tym zastanów. Weź pod uwagę przytoczone przez nas argumenty. Takie miejsce do życia na pewno nie jest dla każdego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie