Domy z bali – marzenie, ale czy dla każdego?

Marek Szydełko
01.06.2016

Domy z bali kojarzą nam się z luksusem, ciepłem, górami i naturalnym pięknem. Niestety, także z bardzo wysokim kosztem budowy. W dużej mierze jest to prawda, dlatego wiele osób mimo marzeń z góry odrzuca możliwość postawienia takiego domu. Jeśli dopiero stoisz przed wyborem rodzaju konstrukcji i rozważasz wszystkie za i przeciw, poznaj największe wady i zalety domów z bali.

Zalety domów z bali – nie tylko piękny wygląd

Wysoka estetyka to bez wątpienia największa zaleta domów z bali. Są to konstrukcje zachwycające wyglądem i urzekające swoją naturalnością. Oczywiście styl zewnętrzny powinien zostać utrzymany w środku, dlatego takich domów się nie tynkuje, a wnętrza wykańcza z użyciem klasycznych materiałów, drewnianych mebli i podłóg.

Kolejną zaletą domów z bali jest krótki czas ich budowy. Doświadczona ekipa (najczęściej góralska), potrafi postawić sporej wielkości budynek w ciągu kilkunastu tygodni. Ponieważ w środku nie trzeba prowadzić prawie żadnych mokrych prac (poza położeniem ceramiki/terakoty w łazience i kuchni), budowa idzie błyskawicznie.

Warto także wspomnieć o kwestiach użytkowych. Domy z bali są bardzo ciepłe i energooszczędne, mimo braku dodatkowej warstwy ocieplenia. Oczywiście wiele zależy od grubości użytych bali (im grubsze tym droższa budowa) oraz od dokładności montażu. Tu już trzeba zdać się na fachowość ekipy.

Domy z bali są ponadto trwałe – wiele budynków na Podhalu stoi od ponad 100 lat i wciąż mają się dobrze. Drewno wymaga jedynie okresowej impregnacji, która nie jest szczególnie kłopotliwa.

Wady domów z bali – nie wszystko złoto...

Wydaje się, że największą wadą domów z bali jest ich... mała popularność na terenach nizinnych. W wielu gminach może być wręcz problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę, z uwagi na odmienną stylistykę. Poza tym drewniana konstrukcja zwyczajnie nie wszędzie będzie dobrze pasować, a już na pewno nie w silnie zurbanizowanym sąsiedztwie.

Drugim problemem jest wybór wykonawcy. W praktyce trzeba się skupić na ekipach górali, których utrzymanie kilkaset kilometrów od Tatr będzie kosztowne. „Nizinni” fachowcy często nie mają pojęcia o budowaniu domów z bali, nie mówiąc już o kryciu dachu strzechą czy naturalną dachówką.

W domach z bali zbudowanych na niestabilnym gruncie często obserwuje się zjawisko mocnego osiadania budynku. Rozsychające się i ciągle pracujące drewno może pękać, co w oczach jednych doda domowi uroku, ale w oczach drugich znacznie go oszpeci.

Pamiętaj także o kwestiach typowo praktycznych. W domach z bali drogie będzie wykonanie instalacji elektrycznej (wszystkie przewody muszą być prowadzone w osłonach), kłopotliwe ukrycie instalacji wodnej, a do tego w przyszłości trudno będzie zmienić wystrój – bali nie da się bowiem po prostu przemalować na nowy kolor.

Domy z bali mają zatem mnóstwo zalet, ale i całkiem sporo wad. Tą zasadniczą jest wysoki koszt budowy. Jeśli zatem marzysz o drewnianym domu, jednak nie stać Cię na oryginalnego „górala”, zainteresuj się domami szkieletowymi. Mogą prezentować się bardzo efektownie, przy czym ich budowa jest znacznie tańsza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie