Jak NIE urządzać mieszkania na wynajem? 5 najczęstszych błędów

Marek Szydełko
15.05.2017

Mieszkanie na wynajem to wciąż bardzo popularna i opłacalna forma inwestycji, czy jak to określają ekonomiści – uzyskiwania dochodu pasywnego. Jednak wbrew pozorom znalezienie najemcy nie jest dziś taką prostą sprawą. Ludzie mają coraz wyższe wymagania względem mieszkań, ponadto sami właściciele popełniają mnóstwo błędów, które znacznie ograniczają szansę wynajęcia lokalu w atrakcyjnej cenie. Dlatego stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiadamy jak NIE urządzać mieszkania na wynajem. Oto 5 najczęstszych błędów właścicieli. 

  1. Pstrokate kolory ścian – mieszkanie na wynajem powinno zostać oczywiście odmalowane, ale lepiej jest postawić na uniwersalną kolorystykę, czyli biel, ewentualnie krem. Jeśli najemcy zechcą przemalować ściany, to będzie im znacznie łatwiej to zrobić. Jasna kolorystyka dobrze komponuje się też z praktycznie wszystkimi dodatkami i meblami, co powinno zachęcić najemców wprowadzających się z własnym dobytkiem.
  2. Obrazki i bibeloty – ozdabianie mieszkania i nadawanie mu prywatnego charakteru lepiej jest zostawić najemcom. Często właściciele chcą szybko zwiększyć atrakcyjność lokalu i wieszają na ścianach różne obrazki i zdjęcia, a na szafkach stawiają kiczowate ozdóbki. Efekt jest odwrotny od zamierzonego – najemca zostaje z podziurawionymi gładziami i masą przedmiotów, które mogą mu się zupełnie nie podobać.
  3. Wykładzina – wszelkie materiałowe wykończenia podłogi są niemile widziane w mieszkaniu na wynajem. Najemcy nie lubią ani wykładzin, ani dywanów, ponieważ są to kolejne elementy do sprzątania, źródła kurzu i mało praktyczne dodatki. Znacznie lepszym pomysłem jest postawienie na jednolicie wykończoną podłogę – np. panelami czy gresem. To ułatwia sprzątanie i prezentuje się bardzo ładnie oraz uniwersalnie.
  4. Prysznic – prysznic to praktyczne rozwiązanie, które jednak nie każdemu odpowiada. Jeśli najemcami ma zostać rodzina z małym dzieckiem, to prysznic zamiast wanny będzie dla niej istotną wadą lokalu. Rozsądniej jest więc postawić na wannę z parawanem prysznicowym lub w ostateczności na prysznic z bardzo głębokim brodzikiem.
  5. Designerstwo – to pejoratywne określenie, które odwołuje się do osób chcących na siłę pokazać swój twórczy indywidualizm i wykańczających mieszkanie w bliżej nieokreślonym stylu. Skoro lokal jest przeznaczony na wynajem, to jego wystrój powinien być możliwie najbardziej uniwersalny i trafiać w jak najszersze gusta. Nie każdemu przecież odpowiada ultra nowoczesność, nie każdy lubi też styl klasycystyczny.

Wystrzegając się tych błędów znacznie poszerzysz krąg najemców potencjalnie zainteresowanych wynajęciem Twojego mieszkania i gotowych zapłacić taki czynsz, jakiego oczekujesz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie