Jak odpowietrzyć grzejnik? Dlaczego warto to robić?

Maciej Piwowski
12.12.2015

Zauważyliście, że w Waszym mieszkaniu zrobiło się zauważalnie chłodniej? Dotykacie grzejnika, a on, mimo minusowej temperatury na dworze, jest zaledwie ciepły i to tylko do połowy żeberek? To znak, że pora zabrać się do pracy. Czeka Was odpowietrzenie grzejnika. Nie jest to zadanie trudne i spokojnie poradzi sobie z nim każdy domowy majsterkowicz. Nie musicie od razu wzywać hydraulika. Podpowiemy Wam, jak odpowietrzyć grzejnik szybko i bezproblemowo.

Jak odpowietrzyć grzejnik nowej generacji

Nowoczesne grzejniki posiadają wbudowane odpowietrzniki i w tej sytuacji przeprowadzenie odpowietrzania jest banalnie proste. Trzeba tylko pamiętać o podstawowym schemacie działania. Przybliżamy go w 5 krokach:

  • zlokalizuj odpowietrznik (znajdziesz go na przeciwnej ścianie od tej z termostatem);
  • zamknij dopływ wody do grzejnika – możesz to zrobić zaworem głównym wody lub zamykając zaworki grzejniki (są na podejściu rur doprowadzających wodę);
  • przekręć termostat do pozycji 0;
  • przekręć delikatnie zaworek odpowietrznika przy użyciu płaskiego śrubokrętu lub specjalnego kluczyka;
  • zakręć zaworek w momencie, gdy przestaniesz słyszeć syk powietrza i pojawi się woda.

Oczywiście trzeba pamiętać o podstawieniu naczynia, do którego ścieknie odrobina wody z odpowietrznika. Po skończeniu całej operacji sprawdzamy, czy odpowietrznik nie przecieka oraz czy grzejnik działa już prawidłowo. Jeśli nadal słyszymy bulgotanie lub grzejnik nie oddaje całej mocy, to procedurę trzeba będzie powtórzyć.

Jak odpowietrzyć stary typ grzejnika?

W wielu domach i mieszkaniach nadal można spotkać stare, żeliwne grzejniki. W ich przypadku operacja odpowietrzania jest nieco bardziej problematyczna, bo nie znajdziemy w nich odpowietrznika. Trzeba się przygotować na możliwy dość obfity wyciek wody i wcześniej zabezpieczyć mieszkanie przed ewentualnym zalaniem. Najlepiej więc będzie, gdy jedna osoba stanie obok zaworu głównego wody i w razie zagrożenia natychmiast odetnie dopływ wody do grzejników.

Na czym polega trudność? Otóż odpowietrzanie grzejników żeliwnych przebiega przy pracującej instalacji, a co za tym idzie – mamy do czynienia z wysokim ciśnieniem krążącej w grzejniku i rurach wody.

Gdy masz już pewność, że mieszkanie jest zabezpieczone przed zalaniem, możesz zabrać się do pracy:

  • weź klucz płaski w odpowiednim rozmiarze lub klucz nastawny;
  • przy pomocy klucza delikatnie popuść śrubunek przy zaworze grzejnikowym;
  • gdy przestaniesz słyszeć syczenie, natychmiast dokręć śrubunek.

W przypadku odpowietrzania grzejnika starego typu może dojść do sytuacji, w której woda pod dużym ciśnieniem zacznie pryskać we wszystkie strony. Trzeba być na to przygotowanym i wcześniej położyć na grzejniku ręcznik. Całą operację przeprowadzaj bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić uszczelki pod śrubunkiem. Jeśli do tego dojdzie (uszczelka może być bardzo stara i sparciała), będzie Cię jeszcze czekać jej wymiana, a to wiąże się ze spuszczeniem wody z grzejnika.

Rób to regularnie

Odpowietrzanie grzejników warto przeprowadzać kilka razy w roku, także poza sezonem grzewczym. Gwarantuje to sprawność instalacji i przedłuży jej żywotność – krążące w rurach i grzejniku powietrze przyspiesza bowiem powstawanie korozji w elementach instalacji.

Zapowietrzony grzejnik prowadzi także do podwyższenia kosztów ogrzewania, bo nie jest w stanie wytworzyć optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Poświęcenie kilku minut rocznie na sprawdzenie instalacji i jej odpowietrzenie jest więc drobną, ale bardzo potrzebną inwestycją.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie