Jak prawidłowo wykonać balkon? Podpowiadamy w 5 krokach

Krzysztof Jagielski
16.08.2016

Balkon to dla Polaków synonim wygody, wypoczynku i praktyczności. Nic dziwnego, że na jego wybudowanie decydują się nawet osoby przeprowadzające się do domów jednorodzinnych, które przecież z reguły są wyposażone w tarasy. Balkon może być funkcjonalnym elementem ozdobnym, ale także źródłem bardzo poważnych problemów. Dlatego warto wiedzieć, jak go prawidłowo wykonać. Oto 5 najważniejszych kroków.

Krok 1 – Solidne zbrojenie

Dobór zbrojenia trzeba powierzyć projektantowi. Jeśli projekt domu nie uwzględnia wykonania balkonu, a mimo to chcemy go mieć, to konieczne jest zwrócenie się o pomoc do uprawnionego projektanta budowlanego. Zbrojenie gwarantuje odpowiednią nośność balkonu. Zbyt słabe spowoduje, że balkon będzie opadać i może nawet zagrażać mieszkańcom.

Krok 2 – Zabezpieczenie styku ze ścianą

Ten krok jest często lekceważony lub wręcz pomijany przez wykonawców. W efekcie na styku balkonu ze ścianą tworzy się gigantyczny mostek termiczny, przez który ucieka mnóstwo ciepła. W dodatku ściana jest narażona na zawilgocenie i może się na niej pojawić grzyb.

Konieczne jest więc zabezpieczenie styku poprzez wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej.

Krok 3 – Spadek

Kolejny częsty błąd popełniany przez wykonawców polega na wylaniu płyty balkonowej bez zachowania odpowiedniego spadku. Efekt jest fatalny, bo woda opadowa zamiast ściekać z balkonu, płynie w stronę domu. Powoduje to ciągłe zamakanie ściany i degradację izolacji.

Spadek płyty balkonowej od domu musi wynieść przynajmniej 2%. Najlepiej, jeśli zostanie wykonany w kilku kierunkach.

Krok 4 – Klejenie płytek

Płytki balkonowe należy przykleić na klej o wysokiej elastyczności. Będzie on bowiem narażony na ciągłe zmiany temperatur. Zastosowanie zwykłego kleju do wnętrz spowoduje więc odspojenie płytek. Dodatkowo klej musi być mrozoodporny.

Klejenie płytek powinno przebiegać metodą na grzebień, dzięki czemu klej będzie dokładnie przylegać do powierzchni.

Krok 5 – Spoina

Do wykończenia płytek należy użyć wysokoelastycznej, wodoodpornej i mrozoodpornej spoiny. To ona zabezpiecza płytki i klej przed wnikaniem wody, co podczas mrozów skończyłoby się pęknięciem okładziny. Na fudze nie warto oszczędzać.

Kolor spoiny oczywiście jest już kwestią gustu, jednak lepiej nie decydować się na zbyt jasną barwę, bo w warunkach zewnętrznych będzie ona szybko ciemnieć.

Balkon wykonany zgodnie z tymi zasadami nie będzie źródłem problemów i brzydkich zacieków na elewacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie