Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości przed zakupem?

Jerzy Biernacki
07.02.2018

Zakup mieszkania lub domu jest bardzo stresującym, ale też ekscytującym momentem w życiu. Podjęta decyzja będzie miała poważne konsekwencje, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Wybierając nieruchomość należy skupić się nie tylko na jego stanie technicznym czy lokalizacji. Najważniejsze jest sprawdzenie stanu prawnego. Jak to zrobić? Przeczytaj w naszym poradniku.

Krok 1. Sprawdzenie księgi wieczystej

Jeśli zamierzasz kupić nieruchomość z rynku wtórnego, to niemal na pewno ma ono założoną księgę wieczystą. Dostęp do tego dokumentu jest jawny – możesz go uzyskać w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. Z księgi dowiesz się między innymi, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką, ilu ma właścicieli, czy mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich. Są to bardzo istotne informacje, które sprzedający może celowo zataić.

Co zrobić w sytuacji, gdy dla danego mieszkania nie jest prowadzona księga wieczysta? Wówczas musisz zażądać wglądu do aktu notarialnego, który został sporządzony w momencie zakupu lub przekazania nieruchomości. Przydatne będzie również zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej (jeśli mieszkanie znajduje się w jej zasobach).

Krok 2. Wypis z rejestru gruntów

Ten dokument powinny uzyskać osoby, które są zainteresowane zakupem działki budowlanej. Wypis można otrzymać w gminie, starostwie powiatowym lub ratuszu miasta na prawach powiatu. Z dokumentu dowiesz się, czy dla nieruchomości jest prowadzona księga wieczysta, jakie są dokładne granice działki oraz kto jest jej właścicielem.

Krok 3. Przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego

To także bardzo istotny etap zakupu działki budowlanej. Nigdy nie wierz właścicielowi na słowo. Może on ukrywać fakt, że tereny wokół działki są np. przeznaczone na działalność handlową – nie chcesz chyba mieć hipermarketu za oknem, prawda? Jeśli działka nie znajduje się w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, możesz wystąpić o Warunki Zabudowy – takie prawo ma nie tylko właściciel gruntu!

Krok 4. Pozwolenie na budowę

W przypadku zakupu domu z rynku wtórnego konkretnie poproś o przedstawienie pozwolenia na budowę. Jeśli właściciel go nie ma, to istnieje ogromne ryzyko, że budynek jest samowolą budowlaną. Ewentualne konsekwencje prawe i finansowe z tego tytułu mogą spaść na Ciebie (w grę wchodzi rozbiórka domu).

Krok 5. Meldunki

Przed zakupem domu lub mieszkania bezwzględnie sprawdź, ile osób jest zameldowanych w danej nieruchomości. Ustalisz to w wydziale ewidencji ludności urzędu gminy lub miasta. Nie bagatelizuj tego kroku, bo może się okazać, że po zakupie będziesz musiał tolerować obecność obcej osoby, która ma faktyczne prawo przebywania na terenie nieruchomości.

Dopiero po sprawdzeniu wymienionych rzeczy i potwierdzeniu, że stan prawny nieruchomości jest w 100% jasny, możesz przystąpić do finalizacji transakcji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie