Jak wycenić własne mieszkanie?

Marek Szydełko
12.10.2017

Myślisz nad sprzedażą swojego mieszkania? Sen z powiek z pewnością spędza Ci kwestia ceny, jaką możesz uzyskać. Rynek nieruchomości z drugiej ręki rządzi się swoimi prawami i na pewno nie należy się tutaj kierować zasadą „chciejstwa”. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak rozsądnie wycenić własne mieszkanie.

Sprzedajesz mieszkanie, a nie sentymenty

Ta zasada ma kluczowe znaczenie dla dobrego wycenienia nieruchomości. Większość właścicieli nie potrafi jednak pozbyć się wrażenia, że ich mieszkanie jest wyjątkowe, wspaniałe, jedyne w swoim rodzaju. Dlaczego? Ponieważ przeżyli w nim wiele wspaniałych chwil i naiwnie sądzą, że ktoś im za to zapłaci.

Pamiętaj więc, że w oczach nabywcy Twoje mieszkanie jest po prostu nieruchomością, na którą go stać albo nie. Oczywiście cena nie jest jedynym argumentem, ale jeśli ta będzie za wysoka, to żadne dodatki nie zmienią faktu, że mieszkanie się nie sprzeda.

Cena ofertowa to nie to samo, co transakcyjna

I koniecznie musisz o tym pamiętać! Podstawowym błędem popełnianym przez osoby sprzedające mieszkanie na własną rękę jest sugerowanie się cenami podobnych lokali, które zostały ogłoszone na różnych portalach. Właściciel widząc mieszkanie za np. 150.000 złotych szybko analizuje, że jego lokal jest bardziej atrakcyjny, a więc bez problemu otrzyma 160.000 złotych. To tak nie działa.

Na rynku wtórnym niezwykle rzadko zdarza się, aby mieszkanie sprzedało się za cenę wyjściową. Zwykle do transakcji dochodzi po obniżeniu ceny o 5-10%, a czasami jest to nawet więcej. Dlatego oferty zamieszczone w Internecie nie mogą być dla Ciebie żadnym wyznacznikiem.

Oczekiwania nabywców

Ustalając cenę za swoje mieszkanie zacznij od określenia, kim jest Twoja grupa docelowa. Komu chcesz sprzedać nieruchomość? Kto może być nią potencjalnie najbardziej zainteresowany? Znając grupę docelową łatwiej ocenisz, czy mieszkanie jest dla niej rzeczywiście tak atrakcyjne. Jeśli tak, to cena może być nieco wyższa.

Pomoc pośrednika może być bezcenna

Wiele osób sądzi, że bez problemu sprzeda mieszkanie bezpośrednio, czyli z pominięciem agencji nieruchomości. To nie zawsze się udaje. Czego by nie mówić o pośrednikach, to z reguły okazują się być oni bardzo skuteczni. Trzeba natomiast pamiętać, że każdy dzień ogłaszania mieszkania generuje koszty, dlatego lepiej jest zakończyć ten proces możliwie najszybciej.

Ponadto pośrednik nieruchomości ma jedną zasadniczą zaletę: rzetelnie i bez emocji określi faktyczną wartość mieszkania. Specjalista wie po prostu, jakie lokale najlepiej się sprzedają i na co zwracają uwagę nabywcy. Jego wycena może się diametralnie różnić od kwoty, jakiej domaga się właściciel.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie