Kłopotliwa kaucja. Kiedy właściciel mieszkania może ją zatrzymać?

Piotr Kowalczyk
05.06.2017

Zdecydowana większość właścicieli mieszkań przed przekazaniem kluczy najemcom pobiera od nich kaucję. Zwyczajowo jest to pewna ustalona z góry kwota, która ma pokryć ewentualne straty spowodowane przez lokatorów. Oczywiście kaucja pełni bardziej funkcję symboliczną, bo trudno sobie przecież wyobrazić, aby za np. 200-300 złotych wyremontować zrujnowany lokal. Wiele kontrowersji budzi jednak kwestia zwrotu kaucji po rozwiązaniu umowy najmu. Kiedy właściciel może ją zatrzymać w części lub w całości? Podpowiadamy.

Oczywistym powodem jest stwierdzenie szkód

Każdy właściciel przed rozliczeniem się z najemcą będzie najpierw chciał ocenić aktualny stan mieszkania. Przezorni właściciele na etapie przekazywania kluczy wykonują dokumentację zdjęciową lokalu oraz spisują z najemcą protokół, w którym są wyraźnie wymienione wszelkie stwierdzone usterki – chodzi o to, aby nie obarczyć nimi lokatora. Sporządzenie protokołu chroni zatem interes obu stron.

Jeśli podczas końcowych oględzin właściciel stwierdzi powstanie nowych zniszczeń, ma prawo zatrzymać kaucję w całości lub w części. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, w której charakter zniszczeń ewidentnie wskazuje na to, że powstały one z winy lokatora. Takimi usterkami mogą być np.:

  • Zachlapane ściany
  • Porysowana podłoga
  • Zbite lustro
  • Dziury w wykładzinie
  • Zepsuty sprzęt RTV i AGD
  • Pęknięta toaleta/umywalka

Jeśli skala zniszczeń jest duża i z góry wiadomo, że kaucja nie pokryje kosztów przywrócenia lokalu do pierwotnego stanu, właściciel ma prawo domagać się od lokatora naprawienia szkody. Jeśli ten odmawia, sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

Czy najemca musi się zgodzić na zatrzymanie kaucji?

Nie, o ile jest w stanie udowodnić, że do zniszczeń nie doszło z jego winy. Jest to jednak bardzo trudne i praktyka pokazuje, że większość tego typu spraw trafiających do sądów, kończy się na korzyść właściciela.

Dlatego najemca przed odebraniem kluczy musi zadbać o kilka istotnych szczegółów:

  • Spisać z właścicielem protokół przekazania mieszkania
  • Poprosić właściciela o wykonanie dokumentacji zdjęciowej, szczególnie miejsc, które już są uszkodzone
  • Dokładnie ustalić warunki przekazania i zwrotu kaucji (najlepiej na piśmie)

Jeśli szkody w mieszkaniu są ewidentnie winą najemcy, nie uda mu się uniknąć utraty wpłaconej kaucji. Czasami jednak właściciele idą lokatorom na rękę i zgadzają się na np. odpracowanie kaucji w formie przeprowadzenia drobnego remontu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie