Kupujemy drewniany dom. Na co koniecznie należy zwrócić uwagę?

Antoni Kwapisz
28.09.2017

Drewniany dom, najlepiej z grubego bala, to marzenie wielu osób. Taki budynek kojarzy się z ciepłem, naturalnością, bliskością przyrody, romantycznymi chwilami spędzanymi przy kominku. Okazuje się, że koszt budowy drewnianego domu wcale nie musi być wyższy niż murowanego, a w niektórych regionach kraju może być nawet niższy (chodzi o łatwy dostęp do ekip budowlanych i drewna budowlanego). Nie wszyscy chcą jednak brać na swoje barki trud budowy i wolą poszukać drewnianego domu z drugiej ręki. Z tym trzeba bardzo uważać i oglądając nieruchomość należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Stan drewna

To podstawowa sprawa i należy poświęcić jej najwięcej uwagi. Stan drewnianych ścian, czyli bali i elementów konstrukcyjnych, może ocenić jedynie osoba z doświadczeniem. Kluczowe jest to, czy drewno nie jest przegnite, zawilgocone i czy nie gnieżdżą się w nim jakieś robaki. W każdym z tych przypadków odpuść sobie zakup domu, bo jego naprawa będzie bardzo droga.

Oczywiście ocena stanu drewna może być dość trudna, szczególnie jeśli obecny właściciel zainwestował w impregnację. Można sobie jednak z tym poradzić. Wystarczy wejść na strych i ocenić, w jakiej kondycji są belki stropowe oraz krokwie dachowe. Ich stan powie wiele o całym budynku.

Zwróć również uwagę na otoczenie domu. Jeśli od strony gruntu widać wyraźne zacieki na ścianach lub też pod budynkiem tworzą się spore kałuże, to możesz podejrzewać, że dom jest regularnie zalewany podczas ulew, a być może nawiedziła go nawet powódź. To oczywiście dyskwalifikuje budynek.

Instalacja elektryczna

Jej stan ma niebagatelne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Drewniany dom płonie znacznie szybciej i może stać się śmiertelną pułapką, dlatego koniecznie trzeba dokładnie zweryfikować, w jakiej kondycji jest cała instalacja elektryczna: począwszy od głównej rozdzielni, a na pojedynczych gniazdkach skończywszy.

Rada

Nigdy nie sprawdzaj instalacji elektrycznej samodzielnie. Zleć to wykwalifikowanemu elektrykowi z uprawnieniami.

Jeśli stan instalacji elektrycznej budzi jakiekolwiek wątpliwości, należy oszacować koszt jej naprawienia. Ta kwota powinna być mocnym argumentem w negocjacjach. Jeśli właściciel nie chce się zgodzić na inspekcję elektryki, to wiesz już, że ma coś do ukrycia i lepiej sobie odpuścić zakup tego domu.

Zakup drewnianego domu z drugiej ręki, szczególnie leciwego, to znacznie większe wyzwanie niż w przypadku budynku murowanego. Dlatego nie oszczędzaj na fachowej ekspertyzie budowlanej, która może Cię uchronić przed popełnieniem kosztownego błędu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie