Mieszkanie dwupoziomowe – czy to dobry pomysł?

Tego typu lokale cieszą się coraz większą popularnością na rynku nieruchomości. Mieszkania dwupoziomowe kojarzą się z luksusem i najczęściej spełniają definicję słowa „apartament”. Stanowią także bardzo ciekawą alternatywę dla domu, szczególnie dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą mieszkać w samodzielnym budynku. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie składające się z dwóch poziomów ma same zalety.

Bardzo wysokie koszty zakupu

To oczywiste, że mieszkania dwupoziomowe są znacznie droższe niż lokale znajdujące się na tylko jednym poziomie. Są dwa powody:

  • Takie mieszkania uchodzą za luksusowe i są bardzo poszukiwane, dlatego deweloperzy mogą windować ceny,
  • Większy metraż bezpośrednio przekłada się na wysoką cenę zakupu.

Wniosek jest prosty: mało kogo stać na to, aby kupić mieszkanie dwupoziomowe na rynku pierwotnym, a już na pewno bez wspomagania się kredytem hipotecznym.

Wysokie koszty wykończenia

Kolejny oczywisty argument. Wykończenie mieszkania 150-metrowego z założenia jest droższe niż np. 80-metrowego. Lokale dwupoziomowe z reguły mają dwie łazienki, a jak wiadomo to pomieszczenie generuje bardzo wysokie koszty wykończenia. Poza tym trzeba pamiętać o jeszcze jednym elemencie, który drastycznie podnosi cenę wykończenia, a nie występuje w mieszkaniach jednopoziomowych – schodach.

Bez względu na to, czy mówimy o konstrukcji samonośnej czy betonowej, koszt schodów z pewnością przekroczy 10 tysięcy złotych i będzie to jedna z najtańszych opcji. Efektowne schody samonośne z drewna dębowego potrafią kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Droższa eksploatacja

Ogrzanie dwukrotnie większego metrażu jest droższe – to truizm, o którym jednak nabywcy lokali dwupoziomowych nie zawsze pamiętają. Do tego dochodzą koszty prądu i wyższego zużycia wody (skoro są dwie łazienki, to chętnie z nich korzystamy, nawet jednocześnie).

Nie zapominajmy o kosztach pośrednich, jak zakup środków czyszczących. Poza tym sprzątanie dużej powierzchni może być problemem dla zapracowanych ludzi, dlatego warto uwzględnić także koszt wynajęcia sprzątaczki.

Trudniejsza sprzedaż

Mieszkanie dwupoziomowe jest bardzo drogie w zakupie, również wtedy, gdy pochodzi z rynku wtórnego. To nie są lokale, które sprzedają się na pniu, jak chociażby kawalerki. Jeśli sytuacja życiowa zmusi właścicieli do sprzedaży mieszkania, z pewnością pojawią się problemy z szybkim znalezieniem nabywcy – konieczne może być wówczas znaczne obniżenie ceny.

Schody nie tak wygodne

Duża powierzchnia mieszkania daje oczywiście wielką swobodę, ale już samo wchodzenie po schodach niekoniecznie jest tak wygodne, szczególnie jeśli trzeba to robić kilkanaście razy dziennie. Warto wziąć to pod uwagę.

Podsumowując: mieszkanie dwupoziomowe jest efektowne, zapewnia dużą wygodę i podnosi prestiż właścicieli. Jednak ten luksus sporo kosztuje – zarówno w dniu nabycia, jak i podczas późniejszego wykańczania i eksploatacji mieszkania.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.