Mieszkanie w ścisłym centrum miasta – wady i zalety

Dla wielu osób jest to wielkie marzenie, inni natomiast nigdy by się na taki wariant nie zdecydowali. Mieszkanie w ścisłym centrum miasta bez wątpienia jest dość kontrowersyjnym rozwiązaniem, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy centra są zatłoczone, głośne i często niebezpieczne. Mimo to nie należy takiej lokalizacji z góry przekreślać, ponieważ ma ona także swoje niezaprzeczalne zalety.

Nie dla szukających sielanki

Jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim takie mieszkania są bardzo drogie. Centra miast znów stały się modne, a szczególnie dotyczy to dużych aglomeracji, jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław. W centrach buduje się najczęściej efektowne apartamentowce, co automatycznie wpływa na ceny takich mieszkań. Po prostu nie każdy może sobie pozwolić na często dwukrotnie większy wydatek w porównaniu do mieszkania na obrzeżach.

Poza tym centrum miasta nie jest na pewno optymalnym adresem dla osób ceniących sobie spokój, ciszę i życie blisko natury. Korki, hałasująca komunikacja miejska, wiecznie zatłoczone parkingi, sąsiedztwo klubów i restauracji – nie każdy będzie w stanie to zaakceptować.

Wady mieszkania w ścisłym centrum miasta

 • Tłok
 • Niska jakość powietrza
 • Wysokie ceny nieruchomości
 • Hałas
 • Niższy poziom bezpieczeństwa
 • Ograniczona dostępność do terenów zielonych

Mieszkanie w centrum miasta to idealny wybór dla aktywnych

Mimo wielu wad mieszkania w ścisłym centrum miasta, nie można całkowicie zbagatelizować ewidentnych zalet. Docenią je przede wszystkim ludzie młodzi, aktywni, którzy chcą garściami korzystać z miejskiej infrastruktury i oferty kulturalnej. Dla nich lokum w najbardziej zatłoczonej dzielnicy będzie spełnieniem marzeń.

Mieszkanie w ścisłym centrum miasta daje ogromne pole do poszerzania horyzontów i korzystania z rozrywek. Nie trzeba się zastanawiać, kto tym razem prowadzi lub wydawać kroci na taksówkę. Nie trzeba odmawiać przyjścia na imprezę do klubu, to „o tej porze już się nie opłaca”. Co więcej, można zrezygnować z posiadania samochodu, bo wszędzie z łatwością dotrze się pieszo lub komunikacją miejską. Centrum to także idealny wybór dla osób, które nie chcą tracić czasu na długie dojazdy do pracy.

Zalety mieszkania w ścisłym centrum miasta:

 • Bliskość wszystkich miejskich atrakcji
 • Wygoda pod względem dostępu do komunikacji miejskiej
 • Prestiż
 • Bliskość pracy, urzędów, instytucji finansowych i sklepów
 • Wyższa cena nieruchomości na rynku wtórnym

Jak widać mieszkanie w ścisłym centrum miasta ma swoje wady, ale także wiele zalet. Warto wziąć to wszystko pod uwagę podejmując decyzję o wyborze konkretnej lokalizacji i nie kierować się tylko stereotypami.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.