Na co zwrócić uwagę czytając plan architektoniczny mieszkania?

Maciej Piwowski
07.05.2018

Przed zakupem mieszkania, także tego z rynku wtórnego, warto dokładnie zapoznać się z planem architektonicznym. Znacząco różni się on od planu sprzedażowego, ponieważ zawiera o wiele więcej istotnych informacji, które będą miały wpływ na późniejsze urządzenie lokalu. Laik może mieć spory problem z prawidłowym odczytaniem planu architektonicznego. W tym poradniku podpowiadamy, na jakie elementy musisz zwrócić szczególną uwagę.

Ściany nośne

Na planach architektonicznych oznacza się je najczęściej grubszą kreską oraz ukośnymi kreskami. Ściany nośne nie mogą być burzone czy przesuwane, chyba że zastosuje się słupy podporowe lub tzw. podciągi. Jest to jednak skomplikowana operacja, która znacząco podniesie koszty remontu i dostosowania mieszkania do swoich potrzeb. Ściany działowe są cieńsze, najczęściej oznacza się je kratkami – można je swobodnie przesuwać, by np. powiększyć przestrzeń lub wydzielić nowe pomieszczenie.

Usytuowanie mieszkania względem stron świata

Jest to bardzo ważna kwestia dla osób, którym zależy np. na posiadaniu jasnego salonu i chłodniejszej sypialni. Warto dokładnie sprawdzić, czy obecny układ architektoniczny mieszkania nam odpowiada. Jeśli nie, to wprowadzenie ewentualnych zmian może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe – chociażby w kamienicach z reguły nie ma możliwości przenoszenia instalacji wodnych, kanalizacyjnych i gazowych.

Oznaczenie stolarki okiennej i drzwiowej

Na planie architektonicznym muszą zostać zaznaczone wszystkie otwory drzwiowe i okienne. Zwróć uwagę nie tylko na to, czy ich liczba zgadza się ze stanem faktycznym, ale też na zaplanowane przez architekta wymiary. Może się bowiem okazać, że otwory drzwiowe są bardzo wąskie, przez co korzystanie z pomieszczeń jest niewygodne. Również otwory okienne determinują kierunek urządzania mieszkania – mogą np. uniemożliwić powieszenie szafek kuchennych w wymarzonym miejscu.

Rada

Koniecznie zwróć uwagę na zaplanowany przez projektanta kierunek otwierania drzwi!

Liczniki, osprzęt elektryczny

W przypadku gotowych mieszkań zwykle nie ma możliwości zmiany położenia liczniki energii elektrycznej oraz wodomierza. Powoduje to określone trudności aranżacyjne i znacząco ogranicza swobodę w tym zakresie. Osprzęt elektryczny, czyli np. gniazdka, można przenosić, jednak wiąże się to z kolejnymi wydatkami. Jeśli umiejscowienie osprzętu zostało źle zaplanowane lub po prostu Ci nie odpowiada, szykuj się na dodatkowe prace wykończeniowe.

Pamiętaj, że sprzedawca mieszkania musi Ci udostępnić plan architektoniczny lokalu (o ile jest w jego posiadaniu). Weź go do domu i spokojnie zapoznaj się z wymienionymi szczegółami. To zminimalizuje ryzyko popełnienia poważnego błędu i zakupu nieruchomości, która po prostu Ci nie odpowiada.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie