Objawy niedziałającej wentylacji w budynku mieszkalnym

Sprawna wentylacja to absolutna podstawa zapewnienia sobie komfortu mieszkania. Mimo to ten temat nadal jest lekceważony, co skutkuje popełnianiem poważnych błędów zarówno na etapie wznoszenia budynku, jak i jego późniejszej eksploatacji. W Polsce zdecydowanie dominuje wentylacja grawitacyjna, która bazuje na kominach i tradycyjnym wietrzeniu pomieszczeń (poprzez uchylanie okien). To nie jest złe rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że wentylacja została prawidłowo zaprojektowana, a wszystkie przewody wentylacyjne są drożne i nie są zasłaniane. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są typowe objawy niedziałającej wentylacji w budynku mieszkalnym.

Bardzo wysoka wilgotność powietrza

Można to zweryfikować przy pomocy najprostszego higrometru. Oczywiście w sezonie letnim i jesiennym, gdy na zewnątrz panuje wysoka wilgotność, trudno oczekiwać, aby w budynku było inaczej. Wentylacja grawitacyjna ma duże ograniczenia w tym zakresie, a uchylanie okien powoduje zaciąganie do budynku wilgotnego powietrza z zewnątrz.

Problem zaczyna się w momencie, gdy wysoka wilgotność w pomieszczeniach utrzymuje się przez cały rok, także w sezonie grzewczym. Jeśli zimą notujesz wartości na poziomie 70-80%, a suszenie prania trwa kilka dni, to możesz mieć pewność, że wentylacja nie działa.

Grzyby i pleśnie

Pojawienie się grzybów i pleśni na ścianach (najczęściej w narożnikach), meblach, książkach i dywanach jest najbardziej czytelnym sygnałem alarmowym. Te pasożyty świetnie czują się w bardzo wysokiej wilgotności. Jeśli zauważysz, że na ścianie pojawiły się czarne plamy, a w dodatku w pomieszczeniu unosi się charakterystyczny zapach grzybni, to jak najszybciej przyjrzyj się sprawności wentylacji.

Skraplająca się para wodna na oknach

Zimą jest to zjawisko dość powszechne i wynika z różnicy temperatur między wewnętrzną a zewnętrzną stroną szyby. Skraplanie się pary wodnej na znacznej powierzchni okna świadczy o tym, że pomieszczenie nie jest dostatecznie wentylowane.

Częste infekcje

Twoja rodzina bardzo często choruje, narzeka na katar, bóle głowy, chrypkę? To może być tzw. syndrom chorego budynku. Mieszkanie w domu z niesprawną wentylacją jest gotowym przepisem na ciągłe łapanie infekcji. Nie możesz tego bagatelizować!

Nieprzyjemny zapach

Po wejściu do domu czujesz zapach grzybni i stęchlizny? Nie miej już żadnych wątpliwości: wentylacja nie działa, ponieważ w dobrze wentylowanych pomieszczeniach takie efekty zapachowe nie mają prawa występować.

Co możesz zrobić w momencie stwierdzenia niesprawnej wentylacji? Zacznij od wezwania kominiarza, który sprawdzi drożność przewodów wentylacyjnych. Jeśli teoretycznie wszystko jest w porządku, zmień swoje nawyki, częściej wietrz pomieszczenia, szczególnie w czasie gotowania i suszenia prania. Rozważ też zainstalowanie nawiewników w oknach lub – jeśli szykujesz się do poważnego remontu – zainwestowanie w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

WWW za 299 zł netto

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.