Super okazja, a może super pułapka? Jak mądrze kupić mieszkanie do remontu?

Marek Szydełko
20.07.2017

Mieszkania w bardzo złym stanie technicznym są niezłą gratką dla łowców okazji na rynku nieruchomości. Takie lokale często są położone w znakomitych lokalizacjach i przede wszystkim można je kupić za półdarmo. To jednak tylko ta lepsza strona medalu. Druga wiąże się z potencjalnie ogromnym ryzykiem trafienia na potencjalną „minę”, która niekoniecznie urwie nogę, ale na pewno narobi szkód w budżecie inwestora. Jak zatem mądrze kupić mieszkanie do remontu?

Oceń stan samego budynku

Zrujnowane mieszkania często mieszczą się w równie zdewastowanych budynkach, którymi zarządzają wspólnoty. To potencjalnie duży problem, ponieważ może się okazać, że kamienica czy blok wymaga pilnych prac remontowych, na które będą musieli się zrzucić wszyscy właściciele. Dojdzie więc dodatkowy koszt.

Poza tym jeśli chcesz kupić takie mieszkanie z myślą o wynajmie czy sprzedaży, musisz pamiętać, że liczy się pierwsze wrażenie. Jeśli potencjalny kupiec/najemca zostanie przywitany widokiem rozpadającej się rudery, z pewnością jego samopoczucia nie poprawi nawet pięknie wyremontowany lokal.

Instalacje!

Zdewastowane mieszkania najczęściej mają po kilkadziesiąt i więcej lat, a więc nie licz na to, że będziesz w stanie bezpiecznie korzystać z obecnych instalacji. Musisz doliczyć koszt ich gruntownej wymiany do budżetu na zakup i remont nieruchomości. To mogą być nawet dziesiątki tysięcy złotych! Poza tym może się okazać, że remont instalacji w mieszkaniu nic nie da, bo wymiany będą wymagać także odcinki znajdujące się w części wspólnej budynku.

Zapomnij o szalonym pomyśle przykrywania starych instalacji nowym tynkiem. Nawet jeśli nabywca/najemca się nie zorientuje, to jeśli dojdzie np. do pożaru czy wybuchu gazu, Ty będziesz za to odpowiadać i nie pomogą tutaj tłumaczenia, że nie wiedziałeś, w jakim stanie są instalacje.

Wilgoć

Jeśli mieszkanie znajduje się na parterze i wyraźnie widać ślady wilgoci na ścianach zewnętrznych, możesz szykować się na dodatkowe wydatki. Będą one związane z dociepleniem fundamentów, co oznacza ogromne koszty.

Jeśli natomiast mieszkanie znajduje się na poddaszu i zacieki są widoczne na suficie, oczywiście musisz podejrzewać, że remontu będzie wymagać dach, a to są już koszty wręcz niebotyczne, szczególnie w stosunku do ceny mieszkania.

Zadłużenie i kwestie prawne

Stare, zrujnowane mieszkania mogą kryć pogmatwaną historię właścicielską. Dlatego podchodź z bardzo ograniczonym zaufaniem do wszystkiego, co mówi pośrednik lub obecny właściciel. Koniecznie zleć prawnikowi wykonanie ekspertyzy księgi wieczystej.

Dokładnie sprawdź, czy w mieszkaniu nie jest ktoś zameldowany i czy nie jest ono obciążone długami. To samo dotyczy wspólnoty mieszkaniowej – jeśli jest ona mocno zadłużona, możesz spodziewać się problemów i zapomnieć o tym, ze budynek zostanie gruntownie wyremontowany.

Oczywiście dla osoby, która zna się na rzeczy, zakup mieszkania do remontu może być świetnym interesem. Jeśli jednak nie masz w tym doświadczenia, skorzystaj z pomocy ekspertów z dziedziny budownictwa i prawa mieszkaniowego, aby uniknąć popełnienia życiowego błędu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie