Wilgoć w mieszkaniu? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić

Mateusz Nowak
14.05.2018

Z tym problemem boryka się wielu Polaków. Wilgoć w mieszkaniu nie tylko pogarsza komfort życia, ale może też być niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego jeśli codziennie rano widzisz rosę na szybach, a o skutecznym suszeniu ubrań w pomieszczeniach nie ma mowy, czas najwyższy coś z tym zrobić. W naszym poradniku podpowiadamy, jak poradzić sobie z nadmierną wilgotnością powietrza w mieszkaniu.

Zacznij od sprawdzenia wentylacji

Niesprawna wentylacja grawitacyjna jest nagminnym problemem w starych mieszkaniach. Nieczyszczone od lat kanały wentylacyjne, zaślepione kratki, niefachowo podłączone okapy kuchenne – to niestety norma. Dlatego walkę z wilgocią rozpocznij od upewnienia się, że wentylacja w mieszkaniu w ogóle działa. Pomoże Ci w tym kominiarz, który dysponuje odpowiednim przyrządem do mierzenia skuteczności wentylacji.

Pamiętaj!

Jeśli wentylacja jest niesprawna, to natychmiast zgłoś sprawę administracji budynku. To bardzo niebezpieczny problem.

Nawiewniki okienne

Jest to bardzo proste, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie problemu nadmiernej wilgotności powietrza w mieszkaniu. Nawiewniki automatycznie regulują ilość nawiewanego powietrza do pomieszczenia, reagując na zmiany wilgotności. Użytkownik nie musi robić praktycznie nic, odpada też obowiązek wietrzenia mieszkania (o ile nie ma takiej potrzeby).

Minusem nawiewników jest to, że działają także zimą, co może powodować nadmierne nawiewanie chłodnego powietrza i wyziębianie pomieszczeń. Ponadto ich zakup i montaż nie będzie tani.

Wietrzenie

Najprostszy i dość skuteczny sposób na poradzenie sobie z wilgocią w mieszkaniu. Ten problem zwykle występuje w lokalach, których właściciele zapominają, jak ważne jest regularne wietrzenie. Należy to robić krótkotrwale, ale intensywnie, nawet zimą. Szczególnie skuteczne jest wywoływanie przeciągów, czyli otwarcie okien w kilku pomieszczeniach na 10-15 minut.

Rezygnacja ze złych nawyków

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w mieszkaniu często jest efektem suszenia ubrań w pomieszczeniu, gotowania przy zamkniętym oknie, niekorzystania z okapu kuchennego oraz przesadnego przegrzewania lokalu. Spróbuj z tego zrezygnować, a z pewnością szybko poczujesz wyraźną różnicę.

A gdy zareagowałeś za późno…

Skutkiem bagatelizowania nadmiernej wilgotności powietrza w mieszkaniu będzie pojawienie się pleśni i grzyba na ścianie, szczególnie w narożnikach i w miejscach przemarzania (np. w okolicach okien). O ile z tym pierwszym problemem można sobie w miarę łatwo poradzić (wystarczy użyć specjalnych środków chemicznych), o tyle walka z grzybem może być czasochłonna i kosztowna.

Nie licz na to, że z grzybem poradzi sobie zwykła chemia. Powierzchowne usunięcie ciemnej plamy nie rozwiąże problemu. Konieczne może być nawet skucie tynku i ułożenie jego nowej warstwy. Pamiętaj jednak, że takie zabiegi wykonuje się dopiero po usunięciu źródła podwyższonej wilgotności w mieszkaniu. W przeciwnym razie na własnej skórze odczujesz, czym jest syzyfowa praca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie