Wykonujemy podjazd z kostki betonowej. O czym trzeba pamiętać?

Remigisz Szulc
29.08.2016

Podjazd z kostki betonowej jest najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym do wykończenia otoczenia domu. Kostka jest tania, efektowna, można przebierać w kolorach i kształtach. Aby jednak podjazd wyglądał dobrze nie tylko w dniu ułożenia, ale także po latach, konieczne jest prawidłowe przygotowanie gruntu i wykonanie solidnej podbudowy. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać przeprowadzając prace brukarskie.

Ocena stabilności gruntu

Od tego bezwzględnie trzeba zacząć. Wiedząc, z jakim gruntem mamy do czynienia, możemy dobrać odpowiednią metodą utwardzania i stabilizowania oraz grubość podbudowy. Jeśli grunt jest solidny, z reguły nie trzeba go dodatkowo wzmacniać kruszywem – wystarczy betonowa podbudowa. Jeśli jednak podłoże stanowi glina i piasek, wówczas takie działania są niezbędne.

Ważne!

Do wzmacniania gruntu używamy frakcjonowanego kruszywa lub tłucznia. Nie mogą to być odpady budowlane, resztki pustaków czy śmieci, ponieważ podbudowa będzie niestabilna i szybko osiądzie.

Wykonanie podbudowy

Grubość podbudowy betonowej zależy od kilku czynników. Najważniejsze jest to, na jakie obciążenia będzie narażony podjazd. Jeśli mają z niego korzystać tylko samochody osobowe, nie trzeba przesadzać z grubością. Jeśli jednak, choćby okazjonalnie, na podjazd będą wjeżdżać samochody ciężarowe (np. szambiarka), wówczas podbudowa powinna być bardzo solidna i zawierać więcej betonu w stosunku do piasku.

Grubość podbudowy dobieramy też oczywiście do pożądanej wysokości podjazdu, czyli najczęściej do krawędzi wjazdu do garażu lub wysokości gruntu znajdującego się za bramą wjazdową. Ważne jest zachowanie spadków, aby woda opadowa mogła być swobodnie odprowadzana z dala od budynku.

Obrzeże

Budując podjazd konieczne jest wykonanie obrzeża, które będzie stabilizować kostkę betonową i nie dopuści do jej rozejścia się na boki. Klasyczne krawężniki można jednak zastąpić tzw. brzegówką, czyli wylewką betonową wzmocnioną zbrojeniem.

Ważne!

Do wykonania podjazdu nie wolno stosować tzw. ekobordów, które są dedykowane chodnikom. Jeśli podjazd będzie wykorzystywany przez samochody ciężarowe, wówczas należy zdecydować się na obrzeże z masywnych krawężników.

Układanie kostki i spoinowanie

Kostkę brukową zawsze dobiera się z kilku palet jednocześnie, aby uniknąć ewentualnych różnic w odcieniu. Układanie kostki jest proste, ale warto pamiętać o wcześniejszym wymierzeniu podjazdu, bo docinki zawsze prezentują się mało efektownie.

Po ułożeniu kostki i jej zagęszczeniu wykonujemy spoinę. Najczęściej stosuje się do tego zwykły, żółty piasek, ale to nie jest najlepsze rozwiązanie, bo z czasem między kostkami zaczną wyrastać chwasty i mech. Warto więc zainwestować w specjalną, elastyczną spoinę do kostki betonowej i granitu.

Tak wykonany podjazd będzie służyć mieszkańcom domu przez lata. Pominięcie któregokolwiek z tych etapów będzie natomiast skutkować zapadaniem się kostki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie