Zanim wystawisz mieszkanie na sprzedaż poznaj jego mocne strony

Marek Szydełko
01.03.2018

Osoby chcące sprzedać mieszkanie zwykle skupiają się na dwóch kwestiach: cenie i warunkach przekazania lokalu. Tymczasem polski rynek nieruchomości jest dziś bardzo konkurencyjny i znalezienie nabywcy wcale nie jest takie proste. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania mają do wyboru mnóstwo ofert. Na ich decyzję nie zawsze wpływa tylko atrakcyjna cena. Kluczowe jest to, aby nieruchomość była jak najlepiej dopasowana do potrzeb i oczekiwań potencjalnych nabywców. Dlatego jeszcze przed zamieszczeniem ogłoszenia postaraj się wskazać mocne strony swojego mieszkania.

Lokalizacja – może być wadą lub zaletą

Jeśli myślisz, że mieszkanie na obrzeżach miasta na pewno jest nieatrakcyjne i z tego powodu chcesz znacznie obniżyć jego cenę, to możesz być w dużym błędzie. Taki lokal co prawda nie zainteresuje studentów czy ludzi młodych, ale już seniorów na pewno tak. Lokalizacją na obrzeżach mogą być również zainteresowane rodziny z dziećmi, którym zależy na spokojnej okolicy, bliskości przyrody oraz niższej cenie.

Jeśli skierujesz swoją ofertę właśnie do takiej grupy potencjalnych nabywców, to teoretycznie słaba lokalizacja może okazać się wielkim atutem nieruchomości.

Technologia budowy

Oczywiście, że większość osób szuka dziś mieszkań w tzw. nowym budownictwie. Nie oznacza to jednak, że Twoje mieszkanie w bloku z wielkiej płyty czy przedwojennej cegły nie będzie się cieszyć żadnym zainteresowaniem. Taka technologia budowy może być ogromnym atutem, nie tylko z uwagi na niższą cenę lokalu.

Mieszkaniami starszego typu interesują się osoby, którym zależy na solidnym wykonawstwie. W ogłoszeniu możesz więc podkreślić, że lokal znajduje się w bardzo porządnym budynku, który nie powstał na chybcika, jest wyremontowany, ma wymienione instalacje. W ten sposób może z łatwością przekuć wadę w zaletę i podkreślić mocną stronę mieszkania.

Możliwość wprowadzenia daleko idących zmian

Masz mieszkanie o niefunkcjonalnym układzie? Zamiast pozwolić nabywcom skupiać się na tej wadzie, przedstaw im konkretną zaletę. Sprawdź, czy mieszkanie jest konstrukcyjnie przystosowane do tego, by wprowadzić w nim duże zmiany architektoniczne, np. wyburzyć ściany działowe, przenieść instalacje, zlikwidować otwory itd. Dokładnie opisz to w ogłoszeniu. Osoby zainteresowane lokalem od razu zyskają argument, by przynajmniej poświęcić czas na oględziny.

Infrastruktura

Mocną stroną mieszkania może być też to, co nie należy bezpośrednio do niego. Mowa oczywiście o lokalnej infrastrukturze. Jeśli sam lokal nie jest szczególnie atrakcyjny, to w ogłoszeniu i w rozmowach z zainteresowanymi podkreślaj świetne skomunikowanie z miastem, bliskość sklepów, szkół, przedszkoli, przychodni itd. To konkretne argumenty, które mają znaczenie dla ogromnej części nabywców.

Jak widzisz wszystko jest kwestią perspektywy. Na cenę mieszkania i czas jego sprzedaży wpływa wiele elementów. Skup się na tych pozytywnych, dzięki czemu częściowo ukryjesz najistotniejsze wady.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie