Chcesz studiować w innym mieście? Jakimi kryteriami wyboru należy się kierować?

Marek Szydełko
16.11.2017

Studia w obcym mieście to bardzo kusząca perspektywa dla młodego człowieka, który ma okazję wyrwać się z domu i zacząć życie według własnego pomysłu (szkoda tylko, że najczęściej za pieniądze rodziców). Pozostaje jeszcze kwestia wyboru kierunku tej ekscytującej naukowo-towarzyskiej wyprawy. Jakie kryteria powinny wpłynąć na Twoją decyzję? Przeczytaj.

Renoma uczelni

To powinien być najważniejszy wyznacznik i fundament Twojej decyzji. Kierowanie się wyłącznie atrakcyjnością danego miasta nie jest zbyt rozsądne, ponieważ – choć łatwo o tym zapomnieć – studia są także od tego, by czegoś się na nich nauczyć.

Wybór konkretnej uczelni tak naprawdę pociąga za sobą kolejne decyzje, ponieważ determinuje to, w którym mieście zamieszkasz na kolejnych 5 lat (a może i dłużej). Od tej decyzji może też zależeć Twoja zawodowa przyszłość, bo nie jest żadną tajemnicą, że pracodawcy zwracają uwagę na to, jaką uczelnię skończył kandydat.

Życie studenckie/Oferta kulturalna

Nie samą nauką żyje człowiek, dlatego naprawdę warto wybrać takie miasto, w którym coś się dzieje. Na szczęście jest to domena większości ośrodków typowo akademickich i tak naprawdę w każdym większym mieście nie będziesz narzekać na ubogie życie studenckie.

Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy mniej interesują Cię rozrywki niskie, a bardziej kultura wysoka. Wówczas Twój wybór musi zawęzić się do ośrodków dysponujących szeroką sceną, czyli Warszawy, Krakowa, Wrocławia, ewentualnie Trójmiasta.

Koszty życia

Bardzo ważne kryterium dla studentów, którzy muszą oglądać każdą złotówkę przed jej wydaniem. Niestety, ale duże ośrodki akademickie z atrakcyjną sceną kulturalną i bezproblemowym dostępem do rozrywek, z reguły są drogie. Dotyczy to zarówno kosztu wynajmu mieszkania, jak również samego studiowania na prestiżowej uczelni. Musisz się także liczyć z wyższymi cenami biletów na komunikację miejską czy biletów wstępu do przybytków kultury.

Pamiętaj jednak o istnieniu różnych programów stypendialnych i pomocowych dla zdolnych studentów. Jeśli masz na swoim koncie dobre wyniki w nauce, a uczelnia chciałaby Cię mieć w swoich progach, możesz liczyć na wsparcie, np. w postaci miejsca w akademiku.

Sytuacja na lokalnym rynku pracy

Podejmując studia w obcym mieście, szczególnie daleko od domu, musisz brać pod uwagę opcję stałej przeprowadzki. Jest to klasyczny schemat w przypadku młodych ludzi, którzy na studiach znajdują przyjaźnie, a często nawet miłość. Wówczas trudno sobie wyobrazić powrót do domu rodzinnego.

Trzeba się natomiast rozejrzeć za pracą i tutaj kłania się już sytuacja na lokalnym rynku pracy. Warto zwrócić na to uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca studiowania. O pracę łatwiej w dużych ośrodkach, szczególnie w Warszawie.

Musisz mieć świadomość, że studiowanie to poważna sprawa i od tego momentu zaczynasz już na serio brać odpowiedzialność za swoje życiowe wybory. Bez względu na to, do jakiego miasta ostatecznie Cię zawiodą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie