Czym różni się egzamin maturalny od sesji egzaminacyjnej na studiach?

Krzysztof Jagielski
19.12.2017

Maturę i sesję egzaminacyjną łączą tylko dwie rzeczy: w obu przypadkach przepytywany musi się wykazać pewną wiedzą oraz ma poczucie, że bierze udział w czymś, co może istotnie wpłynąć na jego życie. Poza tym istnieją same różnice. Ten artykuł będzie szczególnie przydatny maturzystom, ponieważ dowiedzą się z niego, co czeka ich na studiach. Jedno jest pewne: łatwiej nie będzie.

Klucz odpowiedzi

To podstawowa różnica między dzisiejszą maturą a sesją egzaminacyjną. Maturzyści uczą się, jak prawidłowo i precyzyjnie odpowiadać na pytania. Studenci natomiast muszą wykazać się umiejętnością myślenia. Podczas egzaminu na studiach wykładowcy z reguły rzucają jakiś zakres tematyczny, a następnie oczekują, że student go rozwinie i w ten sposób udowodni wiedzę. Klucze odpowiedzi są niezwykłą rzadkością.

Biorąc to pod uwagę można zaryzykować stwierdzenie, że egzamin na studiach jest odrobinę łatwiejszy, bo premiuje osoby inteligentne i oczytane, a nie tylko tzw. „dziobaków”.

Węższy zakres tematyczny

Podczas egzaminu na studiach żak musi się wykazać konkretną wiedzą z pewnego wąskiego zakresu. Maturzysta z kolei ma przed sobą maraton, który sprawdza jego merytoryczne przygotowanie z wielu kompletnie od siebie różnych przedmiotów. Wniosek? Matura wymaga o wiele dłuższego przygotowania i jest trudniejsza z punktu widzenia osób, które preferują jedne przedmioty kosztem drugich.

Nauka do matury trwa wiele lat

Tak naprawdę w trakcie matury uczeń musi wykazać się wiedzą, którą nabył od początku swojej edukacji. Mogą się bowiem pojawić pytania zarówno z poziomu licealnego, jak i szkoły podstawowej. Sesja egzaminacyjna to pod tym względem zupełnie inna bajka.

Wiele egzaminów na studiach dotyczy przedmiotów, z którymi student ma styczność po raz pierwszy i uczy się ich przez np. tylko dwa semestry. Przygotowanie do egzaminu jest zatem o wiele bardziej intensywne.

Sesja jest dłuższa

To oczywiście zależy od kierunku studiów, jednak na większości uczelni sesja egzaminacyjna jest rozłożona na 2-3 tygodnie. Podczas sesji student zdaje czasami 5-6 egzaminów. Matura, choć obecnie także mocno rozłożona w czasie, ogranicza się do 3 obowiązkowych przedmiotów plus ewentualnie przedmiotów dodatkowych, które wybrał maturzysta.

Sesję można poprawić bez konsekwencji

To fundamentalna różnica. Jeśli nie zdasz matury, to także masz możliwość jej poprawienia, ale dopiero w sierpniu, co może oznaczać koniec marzeń o dostaniu się na wymarzony kierunek. Niezdany egzamin podczas sesji możesz natomiast poprawić w terminie uzgodnionym z wykładowcą i nie wiąże się to z praktycznie żadnymi konsekwencjami.

Jak widzisz tych różnic jest sporo. Warto mieć tego świadomość, ponieważ zdanie matury dla osoby, która wybiera się na studia, jest tak naprawdę dopiero przetarciem przed kolejnymi, bardzo stresującymi chwilami spędzonymi na sali egzaminacyjnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie