Dobry start to podstawa! Jak udanie rozpocząć rok akademicki?

Jerzy Biernacki
22.12.2017

Początek studiów jest zawsze bardzo stresujący dla młodego człowieka, który jeszcze nie wie, czego może się spodziewać po wykładowcach, pracownikach administracji i swoich koleżankach i kolegach z roku. Aby zminimalizować swoje obawy warto podejść do sprawy metodycznie. Udane rozpoczęcie roku akademickiego pozwoli Ci zbudować pewność siebie i szybko wdrożyć się w uczelniane procedury oraz kulisy studenckiego życia.

Idź na pierwsze zajęcia organizacyjne

Zwykle odbywają się one zaraz na początku października. Podczas zajęć wybierany jest starosta – to osoba, która stanowi łącznik pomiędzy studentami, a opiekunem roku z ramienia wydziału. Zapisz sobie numer do starosty i podaj mu swój. Pomocne będzie też „polubienie się” na Facebooku, bo ten portal społecznościowy stanowi obecnie podstawowe źródło informacji dla studentów z jednego roku.

Sprawy administracyjne

Koniecznie odwiedź swój dziekanat i spisz wszystkie formalności, których musisz dopełnić. Wyrób legitymację studencką, kartę biblioteczną (możesz potrzebować osobnej karty do biblioteki ogólnej i wydziałowej), opłać ubezpieczenie i ewentualne czesne. Spisz sobie dane wykładowców oraz opiekuna roku.

Plan zajęć

Znajdziesz go w gablocie wydziałowej, ale możesz też poprosić o jego skserowanie w dziekanacie. Zanim nauczysz się rozkładu zajęć może minąć trochę czasu, dlatego lepiej mieć go zawsze przy sobie czy przepisać do telefonu.

Dowiedz się, jakie świadczenia Ci przysługują

Tych informacji także udzieli Ci dziekanat. Świadczenia dla studentów to m.in. zapomogi i stypendia. Sprawdź, czy nie kwalifikujesz się do otrzymywania jakiejś pomocy finansowej z uczelni. Każdy grosz może się przecież przydać.

Wystartuj do samorządu studenckiego

Oczywiście pod warunkiem, że się do tego nadajesz. W samorządzie potrzebne są takie cechy, jak umiejętności przywódcze, organizacyjne i negocjacyjne. Masz trochę wolnego czasu i lubisz działać społecznie? Na pewno odnajdziesz się w samorządzie studenckim i dzięki temu będziesz mieć realny wpływ na wiele spraw, które dotyczą wszystkich żaków na Twojej uczelni.

Idź na imprezę inauguracyjną

Na każdej uczelni są organizowane tego typu imprezy, nazywane zwykle otrzęsinami. Warto się tam pokazać, aby zdobyć pierwsze znajomości i poczuć się pewniej w nowym towarzystwie. W końcu nie samą nauką student żyje, prawda?

Na koniec najważniejsze: przynajmniej na początku staraj się nie opuszczać zajęć z byle powodu. Dzięki temu lepiej poznasz wykładowców, a kto wie, może części z nich zaimponujesz wiedzą i pilnością, co da Ci spory handicap na dalszych etapach studiowania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie