Gamifikacja – na czym polega ta metoda nauczania?

Marek Szydełko
08.05.2017

Co Twoje dziecko robi w Internecie? Jeśli jest w wieku między 7 a 12 lat, to prawdopodobnie gra online. To największa grupa odbiorców oferty tego typu. Granie na komputerze, choć często diabolizowane, może być także bardzo skuteczną metodą nauczania. Ma to nawet swoje określenie – gamifikacja. Choć w polskiej szkole wciąż jest to nowość, to coraz więcej młodych nauczycieli sięga po elementy tej metody. Na czym to właściwie polega?

Czym jest gamifikacja?

Gamifikacja to termin, który po raz pierwszy pojawił się w 2002 roku, a od 2010 roku stanowi jedną z oficjalnych metod nauczania. Początkowo korzystały z niej wyłącznie szkoły biznesu, jednak z czasem gamifikacja zawitała także do zwykłych placówek oświatowych.

W dużym skrócie polega to na nauczaniu zgodnie z zasadami obowiązującymi w grach. Nie tylko komputerowych, ale także planszowych czy zespołowych. Nauczyciel stosujący elementy gamifikacji umawia się z uczniami na konkretne zasady. Dzięki temu uczniowie zawsze dokładnie wiedzą, co muszą zrobić, aby uzyskać dobrą ocenę. Brzmi znajomo?

Tak, elementem gamifikacji są chociażby klasyczne kartkówki. Nauczyciel sprawdza w ten sposób wiedzę z pewnego zakresu podstawy programowej, a jeśli uczeń nie zaliczy egzaminu, czeka go powtórka – zupełnie jak w grze komputerowej: gdy ginie bohater, trzeba powtórzyć epizod.

Podstawowe cele gamifikacji

Nauczyciele wykorzystują elementy gamifikacji, ponieważ znacznie ułatwia to wyznaczanie celów uczniom, ocenianie ich oraz motywowanie do zdobywania wiedzy i umiejętności. Najważniejszymi atutami gamifikacji są:

  • Jasne nakreślenie zasad nauczania i oceniania
  • Szybka informacja zwrotna dla nauczyciela, czy uczeń robi postępy
  • Możliwość wyznaczania krótko- i długoterminowych celów
  • Zadania mają różny stopień trudności, co pozwala uczniom uwierzyć w swoje możliwości
  • Uczniowie są bardziej zmotywowani do podejmowania wyzwań

Jednym z najważniejszych elementów gamifikacji jest przyznawanie odznak za zdobyte osiągnięcia. W szkole zastępuje się je oczywiście zwykłymi ocenami.

Gamifikacja na poziomie szkolnictwa wyższego

Po tę metodę nauczania coraz chętniej sięgają nie tylko nauczyciele szkolni, ale także akademiccy. W Polsce na niektórych uczelniach są nawet prowadzone oficjalne programy gamifikacyjne – jest tak np. na Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studenci zdobywają wiedzę podczas grania w gry planszowe, które rozwijają ich umiejętności oraz ułatwiają pracę w grupie.

Gamifikacja, choć nie jest terminem powszechnie znanym, w pewnym sensie jest już obecna w polskim szkolnictwie. Ta metoda przynosi bardzo dobre rezultaty, dlatego nauczyciele powinni jak najczęściej wykorzystywać jej elementy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie