Indywidualny tok studiów – na czym to polega?

Remigisz Szulc
10.08.2017

Ciężka praca na studiach może popłacić jeszcze przed obroną dyplomu. Chodzi nie tylko o szansę uzyskania stypendium, ale także przejścia na indywidualny tok studiów. To marzenie wielu żaków, którego spełnienie nie jest jednak takie proste. Na czym właściwie polega ITS? Kto może z niego skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest indywidualny tok studiów?

Jak sama nazwa wskazuje jest to specyficzna forma studiowania, która nie wymaga od studenta przychodzenia na zajęcia wraz zresztą grupy. To żak sam ustala sobie odpowiadający my plan zajęć, oczywiście w porozumieniu z wykładowcami. Jest to znakomita opcja dla tych studentów, którzy wcześnie wiedzą, w czym chcą się specjalizować – sprawdza się to szczególnie na kierunku lekarskim, prawniczym czy na studiach interdyscyplinarnych.

Warto wiedzieć

Często jest tak, że student łączy ITS ze zdobywaniem praktyki zawodowej, dzięki czemu opuszcza mury uczelni z doskonałym przygotowaniem do wykonywania konkretnego zawodu.

Student, który chce rozpocząć ITS, musi się zgłosić do opiekuna naukowego w stopniu co najmniej doktora – to on będzie swego rodzaju mentorem i gwarantem realizacji kształcenia na odpowiednim poziomie. Opiekun musi zatwierdzić plan na każdy semestr, pomagać studentowi w wyborze zajęć fakultatywnych i obowiązkowych i motywować go do pracy.

Trzeba również pamiętać, że student objęty ITS musi – tak samo jak „zwykli” studenci – zdawać egzaminy w wymaganym terminie oraz uzyskiwać z nich odpowiednią liczbę punktów ECTS.

Tylko dla wybitnych

Indywidualny tok studiów jest programem przeznaczonym dla żaków, którzy osiągają znakomite wyniki w nauce i zdradzają nieprzeciętne cechy intelektualne, predysponujące ich do pracy naukowej. Student, który chciałby wziąć udział w takim projekcie, musi przede wszystkim legitymować się bardzo wysoką średnią – zwykle absolutnym minimum jest 4,5.

Procedura

W przypadku studiów magisterskich, licencjackich i inżynierskich o przyjęcie  do ITS można się ubiegać po pierwszym roku. Studenci dwuletnich studiów magisterskich wniosek mogą złożyć po pierwszym semestrze.

W przyjęciu do programu bardzo pomagają udokumentowane osiągnięcia studenta poza uczelnią – np. publikacje naukowe czy wygrane konkursy. Warto więc dołączyć do podania wszystko, co tylko może wpłynąć na decyzję dziekana.

Wniosek musi również zawierać proponowany przez studenta plan studiów oraz projekt programu kształcenia. Przed złożeniem wniosku warto uzyskać wstępną zgodę opiekuna. Koniecznie trzeba pamiętać, że ITS ma charakter odnawialny, co oznacza, że żak musi składać nowy wniosek co roku – zwykle najpóźniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem semestru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie