Jak pomóc dziecku w nauce tabliczki mnożenia? 5 rad

Znajomość tabliczki mnożenia dla dorosłej osoby jest czymś oczywistym, jednak warto sobie czasami przypomnieć, że początki jej nauki wcale nie były takie łatwe. To samo przeżywają dzisiejsze dzieci, dla których tabliczka mnożenia jest prawdziwym koszmarem. Nie ma na to innego sposobu niż systematyczna nauka, w której jednak mogą – a wręcz powinni – uczestniczyć rodzice. Chcesz pomóc swojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia? Poznaj 5 dobrych rad.

  1. Na spokojnie! - zacznij od uczciwej oceny, czy w ogóle nadajesz się na nauczyciela. Jeśli brakuje Ci cierpliwości, nie umiesz pracować w grupie, nie tolerujesz porażek – lepiej sobie odpuść i postaw na korepetytora. Krzyki, kary i groźby w niczym nie pomogą, a tylko pogorszą sytuację. Dziecko może się zbuntować lub zacząć się bać popełniać błędy, co znacznie spowolni proces nauki tabliczki mnożenia.
  2. Pozwól dziecku liczyć na palcach – na początkowym etapie nauki tabliczki mnożenia można jeszcze dopuszczać różne metody liczenia „na około”, które ułatwiają dziecku ustalenie prawidłowego wyniku mnożenia. Nie karć dziecka za to, że pomaga sobie palcami – w końcu chodzi o to, aby zrozumiało zasadę. Gdy to nastąpi, później będzie już tylko łatwiej.
  3. Zabawa w mnożenie – w Internecie znajdziesz mnóstwo przykładów świetnych zabaw, które ułatwią dziecku naukę tabliczki mnożenia. Niektóre są związane z kolorowaniem, inne wymagają spostrzegawczości. Jest to świetny sposób na naukę, ponieważ z jednej strony przynosi efekty, a z drugiej przełamuje opór dziecka przed wykonywaniem działań matematycznych. Poza tym jest to kolejna motywacja do tego, aby spędzić trochę czasu z pociechą.
  4. Niezawodny system nagród – niektórzy twierdzą, że to niewychowawcze, ale prawda jest taka, że metoda kija i marchewki należy do najskuteczniejszych. Szczególnie w przypadku dziecka, które ma zdolności matematyczne, jest inteligentne, ale jednocześnie jest bardzo leniwe. Umów się z pociechą, że będzie mogła liczyć na nagrodę w zamian za zrobienie postępów w nauce tabliczki mnożenia. Szczegóły ustal samodzielnie – nagroda może być przyznana tylko za nauczenie się całej tabliczki lub kilku rzędów.
  5. Codzienne sytuacje – gdy dziecko opanuje już podstawy tabliczki mnożenia, przyjdzie moment na ich utrwalenie. Wówczas zaskakuj pociechę w codziennych sytuacjach. Na przykład: robicie wspólnie zakupy. Zapytaj dziecko, ile to jest 5 jabłek razy 7 pomarańczy. To naprawdę pomoże.

Nauki tabliczki mnożenia nie warto odkładać, ponieważ im szybciej dziecko nabędzie tę podstawową umiejętność, tym mniej problemów będzie mieć w szkole.

Zobacz komentarze

Polecane

Dyskusja

Soluma2017-modul-gora2
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.