Jak rozpoznać ZŁĄ szkołę językową? Uważaj na te szczegóły!

Mateusz Nowak
06.09.2017

Znajomość przynajmniej jednego języka obcego to w dzisiejszych czasach obowiązek, szczególnie dla ludzi młodych. Ponieważ program nauczania w szkole powszechnej jest mocno ograniczony, wielu rodziców posyła swoje dzieci do prywatnych szkół językowych. Z ich oferty korzystają jednak także osoby dorosłe. W każdym mieście działa przynajmniej kilka szkół, a konkurencja między nimi jest ostra. Jak się nie naciąć i nie zapłacić za kurs w złej szkole językowej? Przed podjęciem decyzji koniecznie zwróć uwagę na tych kilka szczegółów.

Zbyt szeroka oferta

Popularne powiedzenie głosi, że jak coś jest do wszystkiego, to najpewniej jest do niczego. W przypadku szkół językowych nie zawsze musi to  być prawdą, jednak warto uważać na szkoły, które uczą kilkunastu języków obcych. Oznacza to bowiem, że nie specjalizują się one w żadnym z tych języków i kierują się zasadą ilości, a nie jakości.

Duże grupy

Jeszcze zanim podpiszesz umowę koniecznie zapytaj, czy szkoła oferuje naukę w małych grupach, maksymalnie do 8-10 osób. Jeśli otrzymasz takie zapewnienie, poproś również o wpisanie go do umowy. Im mniejsza grupa, tym bardziej komfortowe warunki do nauki.

Lektor ma wówczas możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z kursantami i odbycia z każdym z nich rozmowy w języku obcym podczas lekcji. To bezcenna nauka, której nie zastąpi żadne wkuwanie regułek gramatycznych.

Brak wymagań

Dobra szkoła językowa na pewno będzie regularnie sprawdzać postępy kursantów organizując egzaminy ustne i pisemne. Zła natomiast nie zwraca na to kompletnie uwagi. Liczy się dla niej tylko to, aby kursanci regularnie opłacali czesne i robili jakiekolwiek postępy. Co gorsza, są szkoły, które perfidnie wmawiają słuchaczom, że świetnie im idzie, aby tylko zachęcić ich do dalszego opłacania nauki. Dlatego przed podjęciem decyzji koniecznie zapytaj o plan nauki.

Brak materiałów do nauki

Nawet świetny i cierpliwy lektor nie jest w stanie przekazać słuchaczom pełnej wiedzy podczas krótkich zajęć. Aby dobrze opanować język obcy trzeba też uczyć się samodzielnie, oczywiście zgodnie ze wskazówkami lektora.

Dobra szkoła językowa zapewni swoim słuchaczom materiały dodatkowe, choćby w postaci kser oraz zniżki na podręczniki. Zła nie będzie się tym przejmować – obieca gruszki na wierzbie i naukę bez wysiłku, co jest mrzonką.

Anonimowa kadra

Jeśli szkoła nie jest w stanie określić, kto będzie lektorem Twojej grupy, to lepiej od razu daj sobie z nią spokój. Najpewniej wynika to z faktu, że w szkole bardzo często zmienia się kadra, a to z punktu widzenia kursantów także nie jest korzystne.

Zwracając uwagę na te szczegóły znacznie ograniczysz ryzyko trafienia na niekompetentną szkołę językową, w której z pewnością nie nauczysz się języka obcego w takim stopniu, o jakim marzysz. Pamiętaj również, aby przed podjęciem decyzji poszukać opinii na temat wybranej szkoły i porozmawiać z jej aktualnymi słuchaczami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie