Nie czytasz książek? To poważny błąd!

Maciej Piwowski
29.01.2018

Statystyki poziomu czytelnictwa wśród Polaków są tak zawstydzające, że nawet nie będziemy ich przytaczać. Większość z nas nie czyta niczego poza portalami plotkarskimi, ewentualnie napisami do zagranicznych filmów (oczywiście nielegalnie ściągniętych z Internetu). Najczęstsza wymówka? Brak czasu. Tego samego czasu, który tak chętnie poświęcamy na oglądanie durnych teleturniejów i jeszcze durniejszych telenowel. Jeśli Ty także nie czytasz książek, jakichkolwiek, to popełniasz poważny błąd, mogący mieć przykre konsekwencje w przyszłości.

Szybsze starzenie się mózgu

Mózg, tak jak każdy organ w naszym ciele, musi pracować, by zachować pełną sprawność. Nie, oglądanie telewizji i przeglądanie Internetu nie jest dla niego dostatecznym treningiem. Nawet codzienna praca to zdecydowanie za mało, ponieważ z czasem staje się ona rutyną.

Książki najlepiej angażują mózg, bo zmuszają go do wysiłku. Szczególnie dobrze sprawdza się literatura piękna oraz naukowa. Gdy czytasz, Twój mózg uczy się nowych słów, poznaje kolejne fakty, stara się zrozumieć pewne zagadnienia i nadążyć za fabułą. Nie ma lepszego treningu.

Już dawno dowiedziono, że mózgi osób, które nie czytają, starzeją się znacznie szybciej. Oznacza to, że u unikający książek już w stosunkowo młodym wieku obserwuje się objawy otępienia, co zwiększa ryzyko wystąpienia np. choroby Alzheimera.

Wtórny analfabetyzm

Jeśli nazwiemy Cię analfabetą, to z pewnością się obrazisz i uznasz, że to nieprawda, bo przecież umiesz czytać i pisać. Jednak brak kontaktu ze słowem pisanym, szczególnie wartościowym, sprzyja wtórnemu analfabetyzmowi. Jest to pojęcie, które odnosi się do osób mających problemy z logicznym myśleniem, wyciąganiem wniosków i rozumieniem tego, co przed chwilą usłyszeli czy przeczytali. Zatrważające jest to, że wtórny analfabetyzm coraz częściej obserwuje się u młodych ludzi, nawet maturzystów.

Bycie wtórnym analfabetą stanowi poważny problem i może narazić Cię na wiele życiowych niebezpieczeństw. Nie zrozumiesz umowy? Zgodzisz się na niekorzystne warunki i stracisz pieniądze. Przykłady można mnożyć.

Wykluczenie społeczne

Jeśli nie czytasz, to nie masz szerokich horyzontów, a więc nie możesz się pochwalić erudycją, wiedzą czy wrażliwością. Z tego powodu znacznie zawęża się krąg Twoich kontaktów towarzyskich. Nie myśl, że Twoja literacka ignorancja nie ma dla nikogo znaczenia.

Pamiętaj również, że brak kontaktu z wartościowym słowem pisanym zubaża Twój język, przez co inni mogą widzieć w Tobie bardzo prostego człowieka (by nie napisać – chama). Zacznij czytać!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie