Po jakich studiach będzie Cię bardzo trudno znaleźć pracę?

Antoni Kwapisz
17.04.2018

Klasyczny dylemat maturzysty: na jakie iść studia, aby zwiększyć swoje szansę na znalezienie atrakcyjnej, dobrze płatnej i ciekawej pracy? Nie ma na to gotowej recepty. Sukces można osiągnąć w każdej branży, co jednak nie oznacza, że przy wyborze konkretnego kierunku obowiązuje pełna swoboda. Są takie studia, po których naprawdę trudno jest znaleźć pracę, a ich lista nie zmienia się od lat. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Ryzykowne kierunki pedagogiczne

W naszym kraju mamy zdecydowaną nadpodaż pedagogów, w tym nauczycieli i wychowawców przedszkolnych. Wynika to z dwóch przyczyn. Po pierwsze: studia pedagogiczne uchodzą za łatwe, dlatego przez lata wybierało je mnóstwo maturzystów. Po drugie: mamy niż demograficzny, a więc zapotrzebowanie na placówki edukacyjne jest znacznie niższe niż np. 20-30 lat temu.

Jeśli wybierzesz się na studia pedagogiczne z pasji, to nadal masz oczywiście szansę na znalezienie pracy w zawodzie i czerpanie z tego satysfakcji. Jeśli jednak motywacją jest „przebimbanie” kolejnych 5 lat, to pomysł ten jest naprawdę słaby.

Tak zwane „kobiece” kierunki

Mamy tutaj na myśli chociażby polonistykę czy bibliotekoznawstwo. Są to specyficzne kierunki studiów, przeznaczone raczej dla pasjonatów. Możemy je polecić osobom, które planują karierę naukową lub też chcą koniecznie związać swoje życie zawodowe z szeroko pojętą literaturą. Znalezienie pracy związanej z tymi kierunkami może być jednak bardzo trudne.

Kierunki z kategorii „o wszystkim i o niczym”

Tutaj mamy dwa sztandarowe przykłady: politologia i socjologia. Oba kierunku nie przekazują studentom żadnych praktycznych umiejętności. Są one mocno teoretyczne, a do tego uczelnie niechętnie inwestują w ich rozwój, dlatego informacje i narzędzia, z którymi mają do czynienia studenci, często są mocno nieaktualne. Oba kierunki od lat znajdują się na liście tych generujących wzrost bezrobocia.

Kierunek, który kompletnie Cię nie interesuje

Możesz iść na studia, które kształcą w kierunku bardzo poszukiwanej na rynku pracy specjalizacji. Nic to jednak nie da, jeśli zrobisz to wyłącznie z kunktatorstwa. Studiowanie czegoś, co Cię nie interesuje, jest złym pomysłem. Będziesz słabym studentem, być może zrezygnujesz z nauki, bo zwyczajnie nie dasz sobie rady.

Nawet jeśli uda Ci się uzyskać dyplom, to Twój brak talentu w danej dziedzinie na pewno ujawni się w czasie pracy. Nie zrobisz więc kariery, bo do tego potrzebna jest pasja.

Wybierając kierunek studiów zwracaj uwagę na zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Nie może to być jednak fundamentalne kryterium. Świetną pracę można znaleźć w każdej branży, o ile jest się w niej prawdziwym, a nie udawanym fachowcem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie