Praca dyplomowa – jak napisać ją dobrze i w terminie?

Krzysztof Jagielski
09.01.2017

To koszmar każdego absolwenta studiów. Aby uzyskać dyplom z reguły trzeba napisać pracę magisterką, licencjacką czy inżynierską. Jest to bardzo trudne zadanie, szczególnie dla osoby, która łączy naukę z pracą zawodową, a tym bardziej z życiem rodzinnym. Są jednak sprawdzone sposoby, aby sobie z tym poradzić. Poznaj 5 zasad, dzięki którym napiszesz dobrą pracę dyplomową i oddasz ją w terminie.

  1. Konspekt – bez niego ani rusz. Dobry plan pracy powinien zostać zaakceptowany przez promotora. Dzięki konspektowi będziesz wiedzieć, o czym tak naprawdę chcesz napisać i unikniesz robienia zbyt wielu nieistotnych dygresji. Plan pozwala również przewidzieć objętość pracy dyplomowej, co z kolei umożliwi zaplanowanie sobie tempa pisania.
  2. Zebranie bibliografii – choć w Internecie można znaleźć praktycznie wszystko, to nadal napisanie pracy dyplomowej wymaga sięgania do naukowych źródeł, którymi najczęściej są po prostu książki i podręczniki. Stwórz obszerną bibliografię, a następnie skróć ją do tych pozycji, które będzie Ci najłatwiej zdobyć. Nie musisz ich czytać w całości. Wystarczy, że znajdziesz najistotniejsze fragmenty, które później zacytujesz w pracy lub odniesiesz się do nich w przypisach.
  3. Systematyczność – załóżmy, że masz 300 dni na napisanie pracy. Odejmując weekendy i święta zostanie Ci jakichś 200-220 dni roboczych. Teraz, na bazie konspektu, przekonaj się, jak obszerna ma być Twoja praca dyplomowa. Jeśli przewidujesz 100 stron maszynopisu, to wiesz już, że musisz pisać około pół strony dziennie. Nie brzmi to zbyt strasznie, prawda? Dlatego właśnie warto zabrać się do pracy z dużym wyprzedzeniem i trzymać się założonego planu. Systematyczność pozwoli Ci uniknąć siedzenia po nocach.
  4. Motywacja – aby ułatwić sobie pisanie pracy dyplomowej dobrze jest wyznaczyć jakąś nagrodę – o ile oczywiście nie jest nią dla Ciebie sama dobra ocena. Obiecaj sobie, że po napisaniu pracy i uzyskaniu dyplomu wyjedziesz na zwariowany weekend do jednej z europejskich stolic, kupisz sobie samochód lub skoczysz ze spadochronem. Taka motywacja jest bardzo ważna i naprawdę ułatwia zebranie się w sobie oraz rozpoczęcie pisania według ustalonego planu.
  5. Realnie oceń możliwości – nie oszukuj się, że napiszesz ogromną pracę dyplomową w ciągu 2 tygodni. Nawet jeśli Ci się uda, to prawdopodobnie będzie ona słaba, płytka i zostanie źle oceniona. W takiej sytuacji uczciwie porozmawiaj z promotorem i poproś o przesunięcie terminu obrony. Nic na siłę – w końcu robisz te studia nie tylko po to, aby mieć papier, ale też zdobyć jakąś wiedzę.

Na koniec wspomnimy jeszcze o starej, życiowej zasadzie, według której realizacja jakiegoś zadania zajmuje o 50% więcej czasu niż zakładaliśmy. Dlatego nigdy nie odkładaj pisania pracy dyplomowej na ostatnią chwilę. Powodzenia!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie