Ważne szczegóły dotyczące wyboru szkoły podstawowej, na które wielu rodziców nie zwraca uwagi

Piotr Kowalczyk
14.05.2018

Twoje dziecko wkrótce rozpocznie poważną edukację. To jasne, że się tym stresujesz, a nerwowość potęguje etap wyboru odpowiedniej szkoły. Być może nie chcesz, aby pociecha poszła do placówki w rejonie. Szukając szkoły podstawowej dla dziecka musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, także tych mniej oczywistych. I właśnie o nich przeczytasz w naszym poradniku.

Plan lekcji

W każdej szkole podstawowej obowiązuje konkretny układ godzin lekcyjnych, z którym koniecznie musisz się zapoznać. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie chcesz dopuścić do tego, by Twoje dziecko zaczynało zajęcia np. o 12, a kończyło o 17. Byłoby to niesamowicie problematyczne, zwłaszcza dla rodziców – pamiętajmy, że w pierwszej klasie dziecko musi być odprowadzane do szkoły przez dorosłego opiekuna.

Może się więc zdarzyć, że w wybranej wstępnie szkole obowiązuje tak niekorzystny układ godzinowy, że po prostu nie ma szans, by dziecko do niej uczęszczało. Zwróć na to uwagę, by uniknąć bardzo przykrej niespodzianki.

Godziny pracy świetlicy

Każda szkoła podstawowa musi prowadzić świetlicę dla uczniów, których nie mogą odebrać rodzice zaraz po zakończeniu lekcji. Jeśli pracujesz np. do 16, a dojazd do szkoły zajmuje Ci godzinę, to szukaj placówki, w której świetlica jest czynna do 17. W przeciwnym razie będzie problem.

Zapytaj też, co dzieci robią podczas pobytu w świetlicy. Czy są zostawione same sobie (jedynie pod okiem nauczyciela), czy też mogą w tym czasie brać udział w jakichś kreatywnych zajęciach dodatkowych.

Gimbus

Ten szczegół będzie mieć duże znaczenie, gdy dziecko zacznie już samodzielnie chodzić do szkoły. Jeśli placówka jest oddalona od Waszego domu i niezbędny jest transport samochodowy, zorientuj się, czy szkolny gimbus „zahacza” o Waszą ulicę. Jeśli nie, to znów powstanie problem, a na Ciebie spadnie obowiązek każdorazowego zawożenia i odbierania dziecka ze szkoły.

Liczebność klas

Nie chcesz, aby Twoje dziecko uczyło się w klasie, do której chodzi np. 25 uczniów. Tak liczna klasa może sprzyja zawieraniu przyjaźni, ale na pewno utrudnia chłonięcie wiedzy. W niektórych szkołach nie ma jednak innego wyjścia. Placówki bywają przepełnione, co zmusza dyrektorów do tworzenia maksymalnie licznych klas. W takiej sytuacji lepiej jest wybrać szkołę mniej popularną, za to zapewniającą bardziej komfortowe warunki do nauki.

Pamiętaj: na tak wczesnym etapie edukacji prestiż szkoły ma mniejsze znaczenie. O wiele ważniejsze są kwestie czysto praktyczne, które opisaliśmy w naszym poradniku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie