Wybieramy szkołę zawodową: czym się kierować?

Mateusz Nowak
12.12.2017

Jeszcze kilkanaście lat temu szkoły zawodowe były nazywane wylęgarniami bezrobotnych. Młodzież zachłysnęła się wizją zdobywania wyższego wykształcenia, co miało być gwarancją znalezienia świetnie płatnej pracy. Dziś wiemy już, że to była ułuda. Na polskim rynku pilnie potrzeba fachowców, dlatego absolwenci szkół zawodowych nie mają najmniejszych problemów z zatrudnieniem. To spowodowało renesans szkolnictwa zawodowego. Jeśli i Ty rozważasz kontynuowanie nauki w szkole zawodowej, dowiedz się, czym należy się kierować przy jej wyborze.

Umów się na spotkanie z doradcą zawodowym

Tacy doradcy pracują chociażby w wojewódzkich urzędach pracy i ich obowiązkiem jest udzielanie wskazówek nie tylko bezrobotnym, ale też młodym ludziom, którzy dopiero wejdą na rynek. Doradca przeanalizuje Twoje umiejętności i wskaże Ci najlepszą drogę rozwoju pod kątem obecnych i przyszłych potrzeb polskich pracodawców. Jeśli np. wybierasz się do szkoły budowlanej, ale nie wiesz, na którą specjalizację się zdecydować, doradca pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji. Ma bowiem wiedzę na temat rzeczywistego zapotrzebowania na murarzy, hydraulików czy dekarzy.

Porozmawiaj z lokalnymi pracodawcami

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odwiedził kilka firm i zapytał, jakich pracowników poszukują. Wybierz duże przedsiębiorstwa, które działają na rynku od lat i funkcjonują w branżach, które są tożsame z Twoimi umiejętnościami i zainteresowaniami.

Takie wizyty dadzą Ci praktyczny obraz sytuacji na rynku pracy, ale przede wszystkim zwrócą na Ciebie uwagę pracodawców. Rzadko się zdarza, aby młodzi ludzie tak pragmatycznie podchodzili do życia. Firmy mogą zaproponować Ci płatne praktyki, co będzie świetnym wstępem do kariery zawodowej.

Przejrzyj ogłoszenia o pracę

To także pozwoli Ci ocenić realne zapotrzebowanie na konkretnych fachowców. Jeśli np. zauważysz, że pracodawcy przez wiele miesięcy szukają tokarzy, a chętnych brakuje, to wiesz już, że warto kształcić się w tym kierunku, bo z dużym prawdopodobieństwem po ukończeniu szkoły od razu znajdziesz zatrudnienie.

Myśl przyszłościowo

Przyszłość należy do zaawansowanych technologii. Szkoły zawodowe kształcą nie tylko fachowców w najprostszych zawodach budowlanych, ale też np. elektryków i elektroników. Zdobywając taki zawód będziesz mógł kontynuować naukę na wyższym poziomie, co znacznie zwiększy Twoją atrakcyjność na rynku pracy w takich branżach, jak IT, automotive czy HVAC.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie