Zaburzenia koncentracji – poważny problem dla ucznia

Jerzy Biernacki
19.03.2018

Twoje dziecko ma spore problemy z tym, aby skupić się nad odrabianiem lekcji? Nauczyciele coraz częściej skarżą się, że pociecha przeszkadza w prowadzeniu lekcji, jest wiecznie nieprzygotowana i nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania? To może być objaw zaburzeń koncentracji. Sprawy nie można bagatelizować, ponieważ takie zaburzenie znacznie utrudnia zdobywanie wykształcenia, a w przyszłości stanie na przeszkodzie do zrobienia kariery zawodowej.

Czym właściwie są zaburzenia koncentracji?

Zaburzenia koncentracji to zespół zachowań, które wskazują na to, że dziecko nie jest w stanie skupić się na wykonywaniu jakiegoś zadania. Łatwo się rozprasza, ujawnia się u niego charakterystyczne „zawieszanie się”, gubienie wątku podczas wypowiadania jakiejś kwestii czy podejmowanie irracjonalnych decyzji.

U niektórych dzieci objawem takiego zaburzenia może być skłonność do zamyślania się, unikania kontaktów międzyludzkich czy ustalania własnego porządku rzeczy (np. dziecko bez przerwy przestawia przedmioty w pokoju czy w klasie).

Takie zaburzenia są bardzo dokuczliwe, szczególnie na etapie szkolnym. Nie wszyscy nauczyciele potrafią je trafnie zdiagnozować, przez co uczeń jest po prostu uznawany za krnąbrnego, nieposłusznego i nagminnie karany złymi ocenami czy uwagami.

Typy zaburzeń koncentracji

Istnieją dwa typy takich zaburzeń. Mają one zupełnie inne objawy. Są to:

  • Typ aktywno-impulsywny – u takich dzieci charakterystyczna jest skłonność do wybuchów. Dziecko nie myśli też o konsekwencjach swojego zachowania, nie potrafi planować swoich wyborów, reaguje impulsywnie i bardzo emocjonalnie. Uczeń odrabia lekcje w pośpiechu i byle jak, nie bierze pod uwagę sugestii innych, szybko się zniechęca i przechodzi do kolejnych zajęć. Gdy musi poświęcić czemuś więcej uwagi, dopada go frustracja, przez co może się stawać agresywny. Takie dzieci są również bardzo zapominalskie.
  • Typ pasywny – nazywany też „zespołem niebieskich migdałów”. Ten typ zaburzenia objawia się tym, że dziecko wszystko wykonuje bardzo wolno. Podczas odrabiania lekcji czy pisania sprawdzianu potrafi się zamyślić na wiele minut i nie zwracać uwagi na to, co dzieje się dookoła. Uczeń z tym typem zaburzenia ma skłonność do marzycielstwa, a jego zachowanie może być bardzo irytujące dla innych – dziecko nie widzi bowiem powodu, by przyspieszyć z np. ubieraniem się czy jedzeniem śniadania.

Jak rozpoznać zaburzenie koncentracji?

Rodzice mogą tylko zauważyć wymienione objawy. Ostateczne rozpoznanie zaburzenia należy jednak do psychologa z doświadczeniem pedagogicznym, który podda ucznia prostym testom i wyciągnie z nich wnioski.

W przypadku stwierdzenia zaburzenia koncentracji uczeń powinien pozostać pod opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czasami niezbędne jest też wdrożenie indywidualnego trybu nauki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie