Masz poranną erekcję? Ciesz się!

Poranna erekcja, fachowo nazywana erekcją nocną, to jak najbardziej prawidłowy objaw, który powinien obserwować u siebie każdy zdrowy mężczyzna. Oczywiście dla wielu panów jest to dość wstydliwa sytuacja (szczególnie, jeśli w domu są dzieci), ale gorzej byłoby, gdyby ta „niespodzianka” się nie przytrafiała. Przeczytaj, jakie są przyczyny porannej erekcji i co powinieneś zrobić, jeśli jej nie odnotowujesz.

Poranna erekcja to zdrowy objaw

Jeśli często obserwujesz u siebie poranną erekcję, to nie masz się czym martwić. Jest to bardzo korzystne dla Twojego organizmu, ponieważ skutkiem jest nadymanie tkanki erekcyjnej i jej utlenianie, co bezpośrednio przeciwdziała impotencji.

Niekontrolowana erekcja pojawia się nie tylko rano, ale także w nocy – może się to zdarzyć nawet 5 razy w ciągu jednego snu. Naukowcy stwierdzili, że najczęściej wzwód występuje między 4. a 8. rano.

Ciekawostka

Nocne erekcje przytrafiają się nawet dzieciom w łonie matki!

Jakie są przyczyny porannej erekcji?

Zdaniem lekarzy można wyróżnić trzy podstawowe przyczyny:

  • Przebieg snu – w fazie REM w organizmie zmniejsza się poziom noradrenaliny, obniża się ciśnienie, w efekcie czego o wiele łatwiej o erekcję. Gdy dochodzą do tego marzenia senne o erotycznym podłożu, wzwód jest niemal pewny. Erekcja spowodowana przebiegiem snu pojawia się u 90% mężczyzn w wieku do 26 lat.
  • Parcie na pęcherz – jest to tzw. erekcja refleksogenna, odruchowa, na którą mężczyzna nie ma żadnego wpływu. Wzwód następuje w wyniku drażnienia odruchów erekcyjnych przez pęcherz moczowy.
  • Zwiększona ilość tlenku azotu w organizmie – w czasie snu uwalniane są znacznie większe ilości tlenku azotu, co powoduje lepsze ukrwienie organizmu, w tym penisa, co jest bezpośrednią przyczyną erekcji.

Od dawna nie miałeś porannej erekcji? Zgłoś się do lekarza!

Jak już wspomnieliśmy poranna erekcja jest zdrowym objawem, dlatego jej brak powinien Cię zaniepokoić. Szczególnie, jeśli nie notowałeś wzwodu po przebudzeniu od bardzo dawna. Najczęstszą przyczyną jest silny stres – jeśli kładziesz się spać w nerwach, nie masz czasu na relaks i przepracowujesz się, to od razu odbije się na Twojej kondycji seksualnej.

Inne możliwe przyczyny to:

  • Zła dieta,
  • Niewysypianie się,
  • Brak aktywności fizycznej,
  • Używki, szczególnie papierosy.

Jeśli nie notowałeś porannej erekcji przez kilkanaście dni z rzędu, skonsultuj się z urologiem. Może to być bowiem objaw problemów z prostatą lub złego funkcjonowania układu moczowego. Czasami przyczyną jest też zbyt niski poziom testosteronu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

WWW za 299 zł netto

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.