Skręt jądra – poważny uraz, który może skończyć się bardzo nieprzyjemnie

Marek Szydełko
20.06.2016

Skręt jądra to dość rzadka, ale niestety bardzo groźna jednostka chorobowa dotykająca mężczyzn. Może nastąpić znienacka i skończyć się nawet koniecznością usunięcia jądra. Jak przeciwdziałać urazowi? Jak go rozpoznać? O tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest skręt jądra?

Z medycznego punktu widzenia jest to stan ostrego skręcenia powrózka nasiennego, który podwiesza jądro w mosznie. Skrętowi towarzyszy obrót jądra wokół własnej osi. Trzeba przy tym wiedzieć, że powrózek jest bardzo mocno unaczyniony. Gdy dochodzi do jego skrętu następuje zahamowanie przepływu krwi, a w efekcie dochodzi do martwicy jądra.

Pamiętaj

Bagatelizowanie objawów skrętu jądra może skończyć się jego amputacją.

Jakie są objawy skrętu jądra?

Skręt jądra zalicza się do zespołu ostrej moszny i zawsze wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi. Klasyczne objawy to:

  • Bardzo ostry, nagły ból jądra, promieniujący do pachwiny i podbrzusza. Ból wzmaga się podczas próby uniesienia jądra.
  • Obrzęk moszny i zaczerwienienie.
  • Nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty.
  • Wysoka gorączka.

Pamiętaj

Te objawy mogą także świadczyć o innych urazach w obrębie moszny, jak np. skręt przyczepka jądra czy zapalenie najądrza, dlatego zawsze wymagają reakcji lekarza.

Dlaczego dochodzi do skrętu jądra?

W większości przypadków wina leży po stronie wykonania nagłego, gwałtownego ruchu, np. podczas uprawiania sportu. Nie ma jednak żadnego pewnego sposobu na uchronienie się przed tym ryzykiem.

Warto wiedzieć

Skręt jądra najczęściej występuje u chłopców i młodych mężczyzn między 10. a 18. rokiem życia.

Ryzyko wystąpienia skrętu jądra zwiększają choroby, takie jak: guz jądra czy torbiel najądrza.

Leczenie

Po zdiagnozowaniu (przy pomocy badania USG) skrętu jądra, konieczna jest natychmiastowa operacja. Lekarze mocują szwami jądro do moszny, profilaktycznie to samo robią z drugim jądrem. Jeśli reakcja chirurgiczna była szybka, to jądro z reguły udaje się uratować. Jeśli jest inaczej i doszło do martwicy jądra, to niestety trzeba je usunąć.

Pocieszeniem jest fakt, że mężczyzna z jednym jądrem nie traci płodności. Jeśli jednak ten ubytek jest jego kompleksem, może zdecydować się na wszczepienie teflonowego jądra.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie