Zbyt niski poziom testosteronu – czym może skutkować?

Piotr Kowalczyk
19.12.2017

Stereotyp głosi, że tzw. „prawdziwy facet” powinien mieć bardzo wysoki poziom testosteronu w organizmie. Ten hormon rzeczywiście odpowiada za typowo męskie cechy, takie jak owłosienie na twarzy i klatce piersiowej, niski tembr głosu, skłonność do agresji i rywalizacji. Nie można jednak powiedzieć, że mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu są bardziej męscy niż ci, w których krwi znajduje się niższe stężenie hormonu. Faktem jest natomiast, że zbyt niski poziom testosteronu może stanowić poważny problem dla mężczyzny.

Kiedy warto zbadać poziom testosteronu?

Obecnie nie ma już żadnego problemu z określeniem stężenia testosteronu w organizmie – umożliwiają to specjalne badania, które jednak wykonuje się wtedy, gdy istnieje ku temu jakieś wskazanie. Zwykle mężczyźni decydują się sprawdzić poziom testosteronu, gdy zaczynają się u nich ujawniać typowo kobiece cechy.

Objawem zbyt niskiego poziomu testosteronu u mężczyzny jest wykształcanie się kobiecej sylwetki. Pojawia się wyraźne zaokrąglenie w biodrach, zaczynają się powiększać piersi, owłosienie jest bardzo rzadkie lub nie ma go w ogóle na twarzy, zmniejszają się też jądra. Bardzo niepokojącym i dokuczliwym efektem jest brak zainteresowania seksem.

Mężczyzna z niskim poziomem testosteronu szybko się męczy, jest apatyczny, nie wykazuje ochoty do rywalizowania z innymi, łatwo się poddaje, może także zachorować na depresję. Dlatego tego stanu rzeczy nie należy bagatelizować i już po wystąpieniu pierwszych, fizycznych objawów, warto przeprowadzić badanie.

Jeśli jego wynik potwierdzi zaniżenie poziomu testosteronu, lekarz zaleci przeprowadzenie terapii hormonalnej, która powinna przywrócić wszystko do normy. Niezbędne będzie jednak także ustalenie przyczyny spadku stężenia męskiego hormonu.

Przyczyny problemu

Powodów, dla których w męskim organizmie spada poziom testosteronu, jest co najmniej kilka. Najczęściej w grę wchodzi zespół feminizujących jąder lub zespół Klinefeltera. W niektórych przypadkach wina leży po stronie nieprawidłowo funkcjonującej przysadki mózgowej. U mężczyzn diagnozuje się też niewydolność jąder.

Spadek testosteronu jest także zjawiskiem naturalnym w sytuacji, gdy mężczyzna przeszedł zabieg wycięcia jąder lub był poddany terapii estrogenowej (decydują się na nią panowie, którzy mają zaburzenia osobowości i chcą wykształcić u siebie kobiece cechy).

Konsekwencje zbyt niskiego poziomu testosteronu

Lekarze szacują, że mężczyźni, u których poziom testosteronu jest zbyt niski i nie jest to regulowane przy pomocy terapii hormonalnej, szybciej umierają. Dane są zatrważające: wyższa śmiertelność występuje u 40-80% panów z tym problemem! Jest to spowodowane kilkoma czynnikami.

Przede wszystkim niski poziom testosteronu powoduje choroby układu krążenia, otyłość, nadciśnienie tętnicze, podwyższenie cholesterolu, zespół metaboliczny, chorobę niedokrwienną serca oraz znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Czym natomiast skutkuje zbyt wysoki poziom testosteronu? Tego dowiesz się z kolejnego artykułu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie