NOMINACJE DO ZAJDLA 2010

Mateusz Nowak
07.09.2015

Znamy już utwory nominowane do najbardziej znanej nagrody literackiej z dziedziny fantastyki – Nagrody, na którą głosują sami czytelnicy. W warszawskiej Klubokawiarni „Grawitacja”, w czwartek 24 czerwca, odbyło się uroczyste ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. Jest to już dwudziesta szósta edycja tego najbardziej prestiżowego wyróżnienia dla autorów polskiej fantastyki.

Nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009 otrzymały następujące
utwory:
1. W kategorii powieść:
·  Letni deszcz. Sztylet Anny Brzezińskiej (Agencja Wydawnicza RUNA)
·  Wroniec Jacka Dukaja (Wydawnictwo Literackie)
·  Trzeci Świat Macieja Guzka (Agencja Wydawnicza RUNA)
·  Przedksiężycowi, Tom 1 Anny Kańtoch (Fabryka Słów)
·  Święty Wrocław Łukasza Orbitowskiego (Wydawnictwo Literackie)

2. W kategorii opowiadanie:
·  Za godzinę powinna tu być Jakuba Małeckiego (w: Zaksięgowani, Powergraph)
·  Głowa węża Łukasza Orbitowskiego (w: „Nowa Fantastyka” 10/2009)
·  Wszyscy jesteśmy Meekhańczykami Roberta M. Wegnera (w: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ - Południe, Powergraph)


Ogłoszenie listy utworów nominowanych do Nagrody było głównym – ale nie jedynym – wydarzeniem. Obecni dowiedzieli się również, co trzeba zrobić, by zostać bohaterem książki z cyklu „Felix, Net i Nika” – jednego z najpopularniejszych polskich utworów dla młodzieży. Organizatorzy tegorocznego Polconu, będącego równocześnie Euroconem, opowiedzieli co przygotowują dla uczestników tej najważniejszej w Europie konferencji poświęconej fantastyce, która odbędzie się 26-29 sierpnia 2010 na granicy polsko-czeskiej – w Cieszynie.

Gościem honorowym uroczystości była Jadwiga Zajdel – żona Janusza A. Zajdla, patrona Nagrody; a całość wydarzenia poprowadzili Aleksandra Ciejek i Witold Siekierzyński.

Wybór laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich było zgłaszanie przez czytelników fantastyki swoich kandydatur do nominacji. Spośród wyłonionych w tym etapie utworów – uczestnicy Polconu, czyli Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, dokonują wyboru laureatów (osobno wśród powieści i opowiadań). W tym roku konferencja ta, będzie pełniła równocześnie rolę Euroconu (najważniejszego zjazdu miłośników fantastyki w Europie) i odbędzie się, jak wczesniej napisano, na polsko-czeskim pograniczu.

Nagroda została przyznana po raz pierwszy w 1985 r. Do tej pory uhonorowano nią w sumie trzydzieści osiem utworów – powieści i opowiadań. Wśród laureatów
znaleźli się m.in.: Edmund Wnuk-Lipiński, Andrzej Sapkowski, Rafał A. Ziemkiewicz, Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Marek S. Huberath, Tomasz Kołodziejczak, Jarosław Grzędowicz, Rafał Kosik.

Patron Nagrody – Janusz A. Zajdel (1938-1985) – z zawodu fizyk, przez długie lata zajmował pozycję lidera wśród polskich twórców gatunku. Do najgłośniejszych utworów Zajdla należą: Limes inferior (1982), Cylinder van Troffa (1980), Paradyzja (1984). Jego dzieła na trwałe weszły do kanonu klasycznej polskiej fantastyki oraz social fiction.

O nominowanych autorach:

Anna Brzezińska
Debiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach (“Magia i Miecz” 10’1998), które otrzymało Nagrodę im. Janusza A. Zajdla (1999). W tym tekście po raz pierwszy wystąpiła wioskowa czarownica – babunia Jagódka; postać wysoce kontrowersyjna, lecz ciesząca się sympatią czytelników. Dalsze opowiadania o Jagódce ukazały się w zbiorze Opowieści z Wilżyńskiej Doliny. Autorka pisze fantasy wzorowane na realiach późnego średniowiecza albo włoskiego renesansu (zbiór opowiadań Wody głębokie jak niebo). W latach 1999 i 2000 wydała dwie części sagi o zbóju Twardokęsku: Zbójecki gościniec i śmijowa harfa (Nagroda Zajdla 2001), a w roku 2006 kontynuowała cykl, wydając Letni deszcz. Kielich. W roku ubiegłym ukazała się ostatnia część cyklu Letni deszcz. Sztylet. Nominacja za tę powieść jest trzynastą nominacją pisarki (z czego trzykrotnie została laureatką Nagrody).


Jacek Dukaj
Jest jednym z najbardziej błyskotliwych twórców polskiej fantastyki; debiutował brawurowo w wieku 16 lat opowiadaniem Złota Galera (“Fantastyka” 2’1990). Później publikował szereg znakomitych opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Pisuje ambitną literaturę science fiction, naszpikowaną atrakcyjnymi pomysłami. W ubiegłych latach utwory Jacka Dukaja pięciokrotnie zdobyły Nagrodę, a dziewięciokrotnie były do niej nominowane. Fani nagrodzili powieści Czarne oceany (Nagroda Zajdla 2001), Inne pieśni (Nagroda Zajdla 2003) i Perfekcyjna niedoskonałość (Nagroda Zajdla 2004), natomiast dwa lata temu Nagrodę w kategorii powieść otrzymał Lód. Na podstawie opowiadania Katedra (Nagroda Zajdla 2000) Tomek Bagiński nakręcił krótkometrażowy film animowany, nominowany do Oscara w 2003 r. W ubiegłym roku nominowane zostało opowiadanie Kto napisał Stanisława Lema?


Maciej Guzek
Urodził się w 1977 roku, ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza (specjalizuje się w prawie podatkowym). Aktywny członek poznańskiego klubu “Druga Era”, współpracownik fanzinu “Inne planety”. Jego opowiadania ukazały się m.in. w “Science Fiction”, “Nowej Fantastyce”. Debiutował w roku 2001 opowiadaniem Brzask. Nominowane w 2005 r. opowiadanie Królikarnia zdobyło drugą nagrodę w konkursie “Nowej Fantastyki” i British Council. Na swoim koncie ma kilka opowiadań i jeden zbiór, natomiast nominowany Trzeci świat jest pierwszą powieścią autora i czwartą nominacją do Nagrody.


Anna Kańtoch
Studiowała orientalistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, specjalność: arabistyka. Po studiach wróciła do Katowic. Debiutowała powieścią Miasto w zieleni i błękicie (2004) oraz – w czasopiśmie “Science Fiction” – opowiadaniem Diabeł na wieży, którego bohaterem jest Domenic Jordan, doktor nauk medycznych, egzorcysta i detektyw zarazem. Ten i inne utwory o Domenicu Jordanie złożyły się na wydany w roku 2005 zbiór Diabeł na wieży. W następnym roku ukazał się drugi zbiór opowiadań o tym bohaterze, zatytułowany Zabawki diabła. W roku 2008 nominację w kategorii powieść otrzymał 13 anioł – historia zagłady miasta leżącego na styku dwóch światów: techniki i magii. W roku ubiegłym otrzymała Nagrodę za opowiadanie Światy Dantego.


Jakub Małecki
Urodził się w 1982 roku w Kole, ukończył studia ekonomiczne. Zadebiutował na łamach “Science Fiction” w 2007 roku opowiadaniem Dłonie. W sumie w dorobku autora znajduje się ok. dziesięciu opowiadań, dwie powieści grozy oraz zbiór opowiadań. Nominowane do Nagrody opowiadanie pochodzi ze zbioru Zaksięgowani.


Łukasz Orbitowski
Urodził się w 1977 roku, mieszkał i pisał w Krakowie (a obecnie w Warszawie), absolwent filozofii na UJ. Pisze prozę przepełnioną atmosferą grozy i zaświatów. Autor książek: Złe wybrzeża (1999), Szeroki, głęboki, wymalować wszystko (2002), Wigilijne psy (2005), Horror show (2006), Pies i klecha (2007 i 2008), Prezes i Kreska. Jak koty tłumaczą sobie świat (2008), Święty Wrocław (2009), zbiór opowiadań Nadchodzi (2010), Laureat nagrody miasta Krakowa (2002). W miesięczniku “Nowa Fantastyka” po raz pierwszy zaczął publikować w roku 2001 (opowiadanie Tunel). Za powieść Tracę ciepło, której akcja rozgrywa się na krakowskim Kazimierzu, otrzymał Nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca i nominację do Nagrody. W tym roku autor zdobył nominacje w obu kategoriach.


Robert M. Wegner
Mieszka na Śląsku. Debiutował w 2002 r. w “Science Fiction” opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja. Zbiór opowiadań Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe, z którego pochodzi nominowany utwór, jest debiutem książkowym autora.


Trochę statystyki

Powieść
Wśród nadesłanych nominacji w kategorii ‘Powieść’ znalazło się pięćdziesiąt tekstów czterdziestu trzech autorów opublikowanych przez czternaście różnych wydawnictw. Teksty, które otrzymały nominację w tej kategorii, były wybierane przez 24,3 do 35,1% nominujących (w zależności od tekstu). Zgodnie z regulaminem Nagrody Komisja Nominacyjna – kierując się formą wydania „Wrońca” Jacka Dukaja oraz liczbą głosów oddanych na ten utwór w poszczególnych kategoriach – postanowiła, że będzie on traktowany jako powieść.

Opowiadanie
W kategorii ‘Opowiadanie’ zgłoszono sto trzydzieści dwa utwory. Były to teksty sześćdziesięciu pięciu polskich autorów wydane w ubiegłym roku. Ukazały się one w sześciu czasopismach oraz w dwudziestu trzech antologiach i zbiorach opowiadań. Ze względu na rozkład głosów w tej kategorii Komisja Nominacyjna podjęła decyzję o nominowaniu za rok 2009 trzech utworów w kategorii opowiadanie. Teksty, które otrzymały nominację w tej kategorii, były wybierane przez 12,5 do 23,5% nominujących (w zależności od tekstu).

Więcej informacji na temat -
– Nagrody: www.zajdel.art.pl
– Polconu/Euroconu: www.polcon.pl/2010

Dodatkowych informacji na temat tegorocznych nominacji udzielają:
Tomasz Brzozowski – Impresja Studio Promocji – 0 501 129 934
Witold Siekierzyński – Związek Stowarzyszeń „Fandom Polski” – 0 601 325 595
Nagrodę Literacką im. Janusza A. Zajdla wspiera AXN Sci-Fi



Informator GFK

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie