Bank nie chce udzielić kredytu? 5 możliwych powodów

Mateusz Nowak
11.07.2016

Pozbądź się złudzeń – nie każdy dostaje kredyt w banku, szczególnie po kryzysie finansowym z 2008 roku, który został wywołany m.in. właśnie zbytnią hojnością instytucji finansowych. Od tamtej pory zaczęły obowiązywać bardziej restrykcyjne zasady udzielania kredytów, które wielu osobom po prostu zamykają drogę do uzyskania finansowania. Jeśli bank nie chce udzielić Ci kredytu, to na pewno ma ważny powód. Wymieniamy 5 możliwych scenariuszy.

  1. Brak zdolności kredytowej – to zdecydowanie najczęstszy powód odmownej decyzji o udzieleniu kredytu. Brak zdolności kredytowej może wynikać np. z zaległości względem innych banków, zbyt dużej liczby kredytów, niskich dochodów czy nierzetelności w spłacaniu rat poprzednich pożyczek. Nic z tym nie zrobisz. Możesz tylko próbować podnieść swoją zdolność kredytową, np. rezygnując z karty kredytowej czy spłacając wszystkie zaciągnięte zobowiązania, ewentualnie znajdując dodatkowe źródło dochodów.
  2. Negatywna historia w BIK – Biuro Informacji Kredytowej jest pierwszą instancją, do jakiej zwraca się bank oceniając wiarygodność klienta. Jeśli masz na swoim koncie jakieś niespłacone raty lub po prostu masz duże długi, to ten fakt na pewno został odnotowany w BIK i spowoduje, że bank nie będzie chciał udzielić Ci finansowania.
  3. Brak historii w BIK – jest równie niekorzystny jak negatywna historia. Jeśli nigdy nie brałeś kredytu, nie kupiłeś niczego na raty, nie składałeś nawet wniosku kredytowego, to w bazie BIK masz czystą kartę. Dla banku jesteś zatem niewiadomą. Instytucja nie wie, czy można Ci zaufać.
  4. Brak stałego źródła dochodu – jeśli pracujesz na umowie na czas określony lub cywilnoprawnej, jesteś zatrudniony na kontrakcie lub jesteś przedsiębiorcą, to na pewno będzie Ci trudniej uzyskać kredyt. Bank chce bowiem wiedzieć, czy w dłuższej perspektywie czasu będziesz w stanie spłacać raty kredytu. Brak pewnego źródła dochodów tego nie gwarantuje.
  5. Brak wkładu własnego – czasy, gdy banki udzielały kredytów mieszkaniowych na 110% wartości nieruchomości bezpowrotnie minęły. Dziś, aby uzyskać kredyt, trzeba mieć wkład własny w wysokości co najmniej 15-20%, a najlepiej jeszcze wyższy. Jeśli nie możesz się dołożyć do kredytu, to zapomnij o tym, że ktokolwiek będzie chciał z Tobą rozmawiać.

Jeśli bank nie udzielił Ci kredytu, to przede wszystkim sprawdź, co było tego powodem i postaraj się usunąć te przeszkody. Nie idź do prywatnych firm pożyczkowych, bo skorzystanie z ich pomocy może być najgorszą decyzją w Twoim życiu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie